Zimní výstup na nejvyšší horu Rumunska

   Cíl je daný - vystoupat v zimních podmínkách na nejvyšší vrchol Rumunska - Moldoveanu, 2544 m, ležící zhruba uprostřed horského hřebene, které tvoří pohoří Fagaraš. Odvážná akce, která v sobě mísí špetku dobrodružství a touhu poznat své možnosti. Akce je určena pro zájemce s dobrou fyzickou kondicí a zkušenostmi s pohybem v horách.

Program:

1. den: polední odjezd vlakem z ČR směrem do Rumunska s přestupem v Budapešti. Přes noc budeme cestovat lůžkovým vozem. Event. doprava autem.
2. den: ranní příjezd do Sibiu a přestup na osobní vlak, který nás doveze do výchozího bodu - vesnička Voila. Místní dopravou (taxi, stop nebo bus) se přemístíme až na začátek údolí. Dnes nás čeká výstup na horskou chatu Cabana Valea Sambetei, 1400 m n. m.
3. den: výstup od chaty údolím směrem na hlavní hřeben do sedla Fereastra Mare a Sambatei a dále směrem po hřebenu přes Vf. Slaninei (2268 m) a dále na západ. Ideálně až k bivaku Ref. Portita Vistei (zděná bouda pro cca 8 osob, bez vybavení). Bivak se nachází přímo pod nejvyšší horou - a našim hlavním cílem výpravy.
4. den: "vrcholový den" - dnes nás čeká vlastní výstup na Moldoveanu (2544 m), nejvyšší vrchol Rumunska. Dle aktuálních podmínek budeme dále přes Vf. Vistea Mare (2527 m) pokračovat západně po hřebeni. Dnes nás čeká noc ve stanu.
5. den: začneme sestupovat a nejpozději v sedle Saua Podragului opustíme hlavní hřeben. Opět dle podmínek je možné noc strávit ve winterraumu horské chaty Cabana Podragu (2136 m) nebo sejít níže do údolí (Cabana Turnuri, 1520 m).
6. den: dokončíme sestup do vesnice Victoria a místní dopravou (taxi, stop nebo bus) se přesuneme na vlakové nádraží (na trase Fagaraš - Sibiu). Večerním vlakovým spojem se následně vydáme zpět do ČR. Opět s přestupem v Budapešti. Přes noc využijeme lůžkové vozy. Cesta vlakem zabere cca 17 - 19 hodin.
7. den: dopolední příjezd zpět do ČR (Brno, Praha).

Vzhledem k počasí a aktuálním podmínkám může dojít ke změně programu a úpravě jednotlivých denních etap.

Podrobné informace:

Náročnost: nutná je předchozí zkušenost s pobytem v zimních horách a dobrá fyzická zdatnost.

Vhodný termín: únor / březen - včetně letní varianty.

Doprava: mezinárodní vlaková doprava (po trase Praha-Brno-Bratislava-Budapešť-Sibiu) nebo autem.

Ubytování: horská chata + lze využít bivakovací boudy a winterraumy (nelze se ovšem na ně spoléhat a tak je nutné mít s sebou stan).

Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění (doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici).

Základní cena: 9.900 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu a veškeré náklady horského vůdce IFMGA - aspirant a zapůjčení chybějícího vybavení (sněžnice, turistické mačky a cepín).

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a případné ubytování na horských chatách nebo penzionech.

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 50-60l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (min. 2 páry - tenké prstové a tlusté lyžařské nebo palčáky), termoska, vařič + dostatek paliva (plyn/benzín), osobní lékárnička a léky, fotoaparát, čelovka, teplý (péřový) spacák, kvalitní karimatku, stan (ideálně do dvojice) a vlastní jídlo.

Místní měna a ceny: 1 Lei - cca 6 Kč (ubytování na chatě 35 - 50 Lei, pivo 8 Lei, káva 5 Lei)

Rezervační formulář