Letní přechod Fagaraše v Rumunsku

   Letní týdenní dobrodružství ve stále divokém a rozlehlém pohoří Fagaraš. Munții Făgărașului je nejvyšší a nejrozlehlejší pohoří Rumunska, rozkládající se na historické hranici Sedmihradska a Valašska. Společně se vydáme po hlavní hřebeni, kde nás čekají na 70 km úchvatné výhledy na jezera, louky a skály. Charakter pohoří je v tomto ohledu velmi různorodý, stejně jako počasí, které nás bude provázet. Součástí přechodu bude výstup na nejvyšší horu Rumunska - Moldoveanu, 2544 m.

Program:

1. den: polední odjezd vlakem z ČR směrem do Rumunska s přestupem v Budapešti. Nastoupit lze kdekoli po trase (Praha, Brno). Přes noc budeme cestovat lůžkovým vozem. Event. dopravy auty - dle předchozí domluvy.

2. den: ranní příjezd do Sibiu a přestup na osobní vlak, který nás doveze do výchozího bodu - vesničky Avrig. Místní dopravou (stop, taxi,...) se přiblížíme pod úpatí pohoří. Dnes nás čeká první etapa a výstup k horské chatě Cabana Barcaciu (1550 m), kde můžeme přespat. V případě dobrých podmínek a při časové rezervě lze event. dále pokračovat k jezeru Avrig (2007 m) a zde se utábořit ve stanech.

3. den: bez ohledu na výchozí místo z předchozího dne budeme dnes pokračovat po hlavním hřebeni přes Vf. Scara (2306 m) směrem na druhý nejvyšší vrchol pohoří - a to Vf. Negoiu (2535 m). Tento úsek bude lehce exponovaný a místy zajištěn řetězy. Dnešní tábořiště bude u jezera Caltun (2130 m), kde se nachází i dvě bivakovací boudy, které v případě volné kapacity určitě využijeme.

4. den: nás čeká další hřebenová etapa, která překračuje známou silnici Transfagarašan (někdy označovanou v Rumusnku jako "Cesta světa"). První možnost táboření bude u jezera Capra (2249 m), kde je krásné místo pro stany. A nebo se můžeme přesunout k bivakovací boudě Ref. Fereastra.

5. den: bude dnem, kdy by se nám mělo podařit vystoupat na nejvyšší vrchol Rumunska - Vf. Moldoveanu (2544 m). K samotnému vrcholu vede odbočka z Vf. Vistea Mare (2527 m) a tak můžeme posledních asi 300 m jít na lehko. Při sestupu se dostaneme k bivaku Ref. Portia Vistei (2310 m) s možností tábořit na jednom z nejkrásnějších míst Fagaraše. Samozřejmostí je pramen s pitnou vodou.

6. den: po snídani se sbalíme a opustíme hlavní hřeben Fagaraše a vydáme se na sestup údolím vedoucí do obce Victoria, kde nasedneme na odpolední vlak směrem do Sibiu a následně lůžkovým spojem přes Budapešť dorazíme zpět do České republiky.

7. den: odpolední příjezd zpět do ČR (Brno, Praha).

Vzhledem k počasí a aktuálním podmínkám může dojít ke změně programu a úpravě jednotlivých denních etap.

Podrobné informace:

Náročnost: doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou (event. s přechody "na těžko") a přiměřenou fyzickou zdatnost (převýšení do 1000 m/den, 5-6 h chůze/den).

Vhodný termín: červen - září (viz. kalendář akcí)

Doprava: vlakem nebo auty (dle předchozí domluvy)

Ubytování: při cestě tam i zpět vlakovou dopravou strávíme vždy noc v lůžkovém voze. Dále pak první noc na treku lze spát na horské chatě. Následně lze využívat bivakovací boudy a veřejné tábořiště u zdrojů pitné vody. Nutný je ovšem také vlastní stan.

Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění (doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, tvrdý sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici). Na horských chatách lze snídaně nebo večeře zakoupit. Během celého přechodu není problém s vodou a s sebou stačí láhev na cca 1,5 - 2 litry.

Doporučené vybavení: oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, můžou se hodit teleskopické hole, batoh cca 50-60l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a tenké rukavice, láhev na vodu, vařič + dostatek paliva (plyn/benzín), osobní lékárnička a léky, čelovka, spacák s komfortem okolo +5 st., karimatku, stan (ideálně do dvojice) a vlastní jídlo. Během celé výpravy není možnost si část věci odložit - vše budeme mít stále u sebe.

Základní cena: 7.900 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu a náklady horského vůdce IFMGA - aspirant a zapůjčení chybějícího vybavení (stan, hole, vařič,...)

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a případné ubytování na horských chatách nebo v penzionu

- doporučuji vzít si částku cca 250 - 300 Lei

Místní měna a ceny: 1 Lei - cca 6 Kč (ubytování na chatě 35 - 50 Lei, pivo 8 Lei, káva 5 Lei)

Rezervační formulář