Skialpový přechod masivu Dachsteinu - od jihu na sever

   Třídenní zimní přechod masivu Dachsteinu od jihu na sever - resp. z Ramsau do Obertraunu. Společně se vydáme do sněhem pokryté části Severních vápencových Alp a projdeme kolem nejvyššího vrcholou Hoher Dachstein (2995 m). První noc si zatopíme v kamnech útulného winterraumu u chaty Guttenberghaus, 2146 m a druhou si vychutnáme pohodlí a výbornou rakouskou kuchyni na Simonyhütte, 2203 m. V rámci kurzu je část programu věnovaná lavinové problematice a obecně pohybu a orientaci v zimních horách. Taktéž je možné uskutečnit vlastní výstup na vrchol Dachsteinu.

Program:

1. den: Odjezd brzy ráno z ČR, event. sraz v 11h přímo na místě v Ramsau. V poledne se vydáme na výstup k horské chatě Guttenberghaus (2146 m), kde strávíme první noc. Ubytovaní budeme ve winterraumu s kamny a možností si zatopit a uvařit. Dnešní den nás čeká převýšení 1000 metrů na vzdálenosti do 4 km.

   Pozn.: "winterraum" je část horské chaty veřejně přístupná během období, kdy chata samotná není otevřena (obvykle zhruba od října do června). V našem případě se jedná o samostatně stojící menší chatu pro 10 osob, která disponuje kamny a základním vybavením (deky, nádobí, matrace). Klíč od winterraumu si vyzvedneme v Ramsau u chataře.

2. den: Dnešním cílem bude 10 km vzdálená horská chata Simonyhütte (2203 m). Cesta povede mezi vrcholem Hoher Dachstein a Hoher Gjaidstein a zčásti přejdeme přes Hallstattský ledovec. Tuto noc bude již horská chata plně v provozu a tak nebude problém využít veškerého komfortu. Část dne bude věnovaná lavinové metodice.

Pozn.: po předchozí domluvě je možné zařadit do programu i výstup na vlastní vrchol Dachsteinu, 2995 m.

3. den: Třetí etapa přechodu povede kolem jezera Unterer Eissee, kolem horské chaty Gjaid Alm (1738 m). Do Obertraunu sjedeme na lyžích, kde náš přechod zakončíme. V rámci možností lze krátce navštívit historické centrum Hallstattu. Transfer do výchozího bodu bude zajištěn. Odjezd do ČR je plánován v odpoledních hodinách.

NÁROČNOST: střední - denní etapy v rozmezí 8 až 10 km v zimním terénu a s převýšením 1000 výškových metrů. Předpokladem je základní lyžařská zkušenost.

Večerní část programu na chatách pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

Podrobné informace:

Lokalita: oblast Dachsteinu (spolková země Horní Rakousko a Štýrsko), Rakousko

Vhodný termín: přes celou zimní sezónu - aktuální termín lze nalézt v kalendáři akcí

Doprava: vlastní.

Ubytování: winterraum chaty Guttenberghaus, (2146 m) a horská chata Simonyhütte (2203 m).

Stravování: z vlastních zásob. Na druhé horské chatě (Simonyhütte) je možné využít polopenzi. 

Základní cena: 7.000 Kč/os.

Cena zahrnuje: náklady horského vůdce IFMGA - aspirant a zapůjčení chybějícího lavinového vybavení a event. maček a cepínu. Skialpové vybavení je nutné mít vlastní.

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu, ubytování (winterraum a horská chata).

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, čepice a rukavice (vč. náhradních - min. 1x tenké a 1x tlusté), šátek, láhev na vodu (termosku), čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady a menší spacák.

U skialpové varianty přechodu - pak kompletní vybavení - lyže, pásy, hole, skialpové boty, haršajzny.

Vybavení, které lze zapůjčit: lavinový set (vyhledávač, lopata a sonda).

Rezervační formulář