Přechod Raxalpe na sněžnicích

   Zimní dobrodružství na dosah ruky - pohoří Raxalpe nabízí ideální prostor pro víkendový výpad do zasněžených hor. Na nohou sněžnice, s lehkým batohem a v doprovodu horského vůdce vystoupáte na nejvyšší vrchol Heukuppe (2007 m), přejdete téměř celé pohoří a strávíte dvě noci na horských chatách. Součásti kurzu je mimo jiné seznámení s lavinovou problematikou a nácvik vyhledání zasypaného. Tato akce je vhodná pro zájemce bez předchozích zkušeností.

Program:

1. den: večerní sraz v Reichenau an der Rax v 19h, ubytovaní v penzionu nebo na horské chatě Weichtalhaus. Večer proběhne seznámení s programem a krátká přednáška o vybavení a pohybu v zimních horách vč. zhodnocení lavinové situace.

2. den: výjezd lanovkou na horní okraj náhorní plošiny Raxu, kde začneme naši celodenní túru a přechod celého pohoří. Cestou si vyzkoušíme techniku chůze na sněžnicích do kopce, po rovině i v sestupu. Zásady orientace v terénu, vyhodnocení lavinové situace a další potřebné věci pro pobyt v zimních horách. Večer na chatě proběhne zhodnocení túry a další povídání o lavinách. Našim cílem bude stylová horská chata Karl Ludwig Haus, 1804 m.

3. den: půldenní túra na nejvyšší vrchol pohoří Heukuppe, 2007 m spojená s nácvikem vyhledávání v lavině a postupu při stržení lavinou. Nebude chybět praktická ukázka lavinového batohu s airbagem a jeho odpálení. Ukončení kurzu je plánované okolo 14h. Sestoupíme do sedle Preiner Gscheid, 1070 m, kde budeme mít nechanou část aut. Následně návrat zpět do ČR.

Praktická část kurzu během dne bude zaměřena na:

  • správná volba vybavení na zimní túry
  • technika chůze na sněžnicích (výstup, traverz, sestup, volba trasy)
  • používání základní lavinové výbavy, kontrola funkčnosti
  • postup záchrany (vyhledání, sondování, kopání) + následná záchrana a transport
  • testování stability sněhu, vyhodnocení lavinového nebezpeční, měření sklonu svahu
  • nouzový bivak, použití žďárského vaku
  • praktická ukázka použití lavinového batohu s airbagem

Večerní část na chatě pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

  • plánování zimní túry a výpočet její délky
  • obecně o lavinách a možnostech předpovědi a vyhodnocení informací z internetu
  • vznik lavin, stupnice lavinového nebezpečí

Podrobné informace:

Lokalita: pohoří Raxalpe, Rakousko

Vhodný termín: leden až březen .

Doprava: vlastní.

Ubytování: první noc na horské chatě Weichtalhaus, druhá noc horská chata Karl Ludwig Haus.

Stravování: doporučuji využít stravování na chatě, s sebou pouze jídlo a pití na pobyt venku během dne. Na chatách je možné dostat čaj do termosky.

Základní cena: 4.900 Kč/os.

Cena zahrnuje: náklady horského vůdce IFMGA - aspirant a zapůjčení vybavení (sněžnice a lavinový set - vyhledávač, lopata, sonda)

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování (2x)

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), tenčí spacák, termoska, fotoaparát, čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady.

Rezervační formulář