Argentina - Patagonie / Ohňová země

   Hlavním cílem této expedice bude zhruba týdenní náročný trek přes třetí největší ledovec na světě - Hielo Continental. Toto území v Patagonii - části Jižní Ameriky rozkládájící se především v Argentině - může po právu nést označení "Terra Incognita". Společnost nám budou dělat takoví velikání jako je Fitz Roy nebo Cerro Torre. Kromě toho stihneme prohlídku Buenos Aires, v El Chalténu si dáme pravý jihoamerický steak a červené víno Malbec. Navíc nás čeká kratší trek v sousedním NP Torres del Paine nebo návštěva Ohňové země.

pohled na kontinentální ledovec směrem k Chile
pohled na kontinentální ledovec směrem k Chile

Program:

1.- 2. den: Buenos Aires (přílet, prohlídka nejvýznamnějších míst - např. hřbitov Cementario de la Recoleta nebo čtvrtě San Telmo a La Boca). Noc strávíme v hostelu u nejznámějšího symbolu metropole - Obelisco. Následně vnitrostátní přelet do El Calafate a přesun autobusem do vesničky El Chaltén.
   Na úvod lze ještě z El Calafate podnikneme výlet do jižní části NP Los Glaciares k unikátnímu přírodnímu zázraku - ledovci Perito Moreno u jezera Lago Argentino.

3. den: registrace na správě NP, dokoupení zásob, zhodnocení aktuální předpovědi počasí, prohlídka Chalténu a příprava na vlastní trek. V El Chalténu je možné spát v kempu El Relincho nebo v některém z hostelů. Na večeři doporučuji čtyři různé empanadas a pivo Quilmes.

4. den: přesun minibusem k mostu přes řeku Eléctrico (cca 15 km severozápadně od El Chalténu), kde začně vlastní trek. Po značené cestě dorazíme za cca 2h k poslednímu místu, které bude připomínat civilizaci - kemp Piedra Del Fraile. Dále už nic dalšího nepotkáme. Noc strávíme ještě před hranicí sněhu a ledu. A abych nezapomněl dnes se ještě budeme brodit přes řeku.

5. den: dnešním cílem bude sedlo Marconi. Cestou nás čeká první setkání s ledovcem, úvodní pasáž bude lehce lezecká a počítám s dojištěním lanem. Dále už na mačkách nebo sněžnicích budeme potkračovat až do sedla. Zde se utáboříme na další noc s výhledem na majestátný Fitz Roy, Cerro Pier Giorgio a Gorra Blanca.

6. den: po brzké snídani a sbalení všech věcí nás čeká etapa vedoucí k Circo de los Altares, kde se nám naskytne pohled na legendární západní stěnu Cerro Torre. Na skalním výběžku strávíme další noc.

7. den: cílem dnešní cesty bude v ideálních podmínkách po cca 14-ti km Paso del Viento.

8. den: s přihlédnutím k aktuálním podmínkám lze dnes začít sestup a návrat zpět do civilizace nebo pokračovat směrem  k jezeru Viedma s výhledy na andskou step a jezera kolem Cerro Huemul.

9. den: je plánovaný návrat zpět do vesnice El Chaltén. Volný program a odpočinek.

10.- 11. den: "weather days" - tyto dny jsou rezervovaný pro možnost aktuálně reagovat na předpověď počasí a vývoj podmínek na ledovci. Jednolivé etapy celého treku se mohou vzhledem k počasí změnit a vždy bude snahou maximální zajištění bezpečnosti. Celková délka treku bude cca 60 km.

12.- 14. den: varianty programu:

 • jednodenní nenáročné výlety včetně možnosti skalního lezení přímo v El Chalténu
 • kratší trek mimo ledovce a po značených cestách v NP Los Glaciares kolem jezera Laguna Torre s výhledy na Fitz Roy a Cerro Torre
 • přesun busem do Puerto Natales (Chile) a absolvujeme treking legendárním NP Torres del Paine

15. den: odjezd do El Calafate a vnitrostátní přelet do Buenos Aires. Večerní prohlídka města, noc v hostelu.

16.- 17. den: odlet do Evropy, vzhledem k časovému posunu je návrat zpět do ČR až další den.

Poznámka k programu:
   Vzhledem k náročnosti treku přes kontinentální ledovec lze po domluvě tuto část vynechat a zařadit návštěvu Ohňové země - Tierra del Fuego. Po příjezdu do Punta Arenas by nás čekala plavba přes Magalhaesovu úžinu do Ohňové země. Autobusem se přesunume do jižního cípu Argentiny - do městečka Ushuaia na pomezí NP Tierra del Fuego. Zde lze podniknout čtyřdenní okružní trek v divokých a liduprázdných Ohňových Andách.


Podmínky v případě realizace treku přes kontinentální ledovec okolo Cerro Torre

 • jedná se o náročnou akci v zimních podmínkách
 • 6 až 10h chůze denně s převýšením 400 až 1000 m/den
 • je nutné si nést komplet vybavení s sebou
 • během vlastního přechodu se spí ve stanech
 • vhodné jsou předchozí zkušenosti se zimním tábořením a vícedenními přechody
 • doporučuji přiměřený trénink před vlastní akcí
 • výhodou jsou lezecké zkušenosti

Podrobné informace:

Termín: 25.01.- 10.02.2019 (17 dní)
Základní cena: 17.900 Kč/os (akce bude realizována max. pro 8 zájemců)
Cena akce zahrnuje: služby českého horského průvodce s mezinárodní licencí UIMLA
Navíc je potřeba počítat s náklady na:

 • letenku a s tím spojené poplatky (vč. případného přesunu mezi letišti v Buenos Aires), od 23.000 do 33.000 Kč
 • ubytování v hostelu v Buenos Aires (2 noci)
 • ubytování v El Chalténu (Camping El Relincho - cca 10 USD/noc)
 • autobus z El Calafate do El Chalténu a zpět
 • případné další přesuny a výlety (trek v NP Torres del Paine, ledovec Perito Moreno, návštěva Ohňové země,...), stravování, celkem ještě tedy 10.000 až 12.000 Kč

Celkové odhadované náklady jsou okolo 55.000 - 60.000 Kč.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.