Zimní výstup na nejvyšší horu Balkánu - Musala, 2925 m

   Bulharsko nabízí krásnou zimní náročnou akci, kdy se společně pokusíme vystoupat na nejvyšší horu celého Balkánu - 2925 m vysokou Musalu, ležící v Rilském národním parku. Zažijte divokost balkánských hor na vlastní kůži.

Musala, 2925 m - nejvyšší hora Bulharska - HOROKURZY.CZ
Musala, 2925 m - nejvyšší hora Bulharska - HOROKURZY.CZ
Rilský národní park v zimním provedení - HOROKURZY.CZ
Rilský národní park v zimním provedení - HOROKURZY.CZ

Program:

1. den: cesta z ČR do Bulharska. Dle domluvy lze zvolit variantu společným autem nebo letecky do Sofie. Východiskem bude horská vesnička Borovec (1400 m), kde se i ubytujeme a strávíme první noc. Dle potřeby doladíme vybavení, zhodnotíme lavinovou situaci a nachystáme vše potřebné na další dny v horách.
2. den: po snídani vyrazíme směrem k Musala hut (2390 m) a dále až k Ledovému jezeru, kde se nachází tvz. "Everest bivak" (2720 m), který nabízí možnost přespání ve winterraumu. Dnes nás čeká 11 km a 1300 výškových metrů.
3. den: k vrcholu nejvyšší hory Bulharska a celého Balkánu - Musala, 2925 m nám bude chybět posledních 200 výškových metrů. Dále pak budeme pokračovat po hlavním hřebenu a přes další vrcholy (Малък Близнак, 2777 m, Голям Близнак, 2779 m a Маришки Чал, 2776 m) se dostaneme až k horské chatě Zavračica (2190 m). Zde bychom opět využili nabízený winterraum. Dnešní etapa počítá se 12 km.
4. den: nás bude čekat sestup od chaty krásnou a dlouhou dolinou zpět do výchozího bodu do horského střediska Borovec (cca 16 km). Zde bychom opět přespali pod střechou a v teple.
5. den: je určený pro cestu zpět. Dle domluvy se lze krátce zastavit v historickém centru Sofie.


Podrobné informace:

Náročnost: nutná je předchozí zkušenost s pobytem v zimních horách a dobrá fyzická zdatnost

Vhodný termín: leden až březen - lze připravit i letní variantu

Doprava: společně autem nebo letecky - dle aktuální dohody

Ubytování: apartmán + winterraumy horských chat (teoreticky není zapotřebí stan...)

Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění (doporučuji dehydratovanou stravu - např. travellunch, sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici). V omezené míře lze dokoupit některé potraviny i na místě před začátkem treku.

Základní cena: 8.900 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu a veškeré náklady horského vůdce IFMGA - aspirant a zapůjčení chybějícího vybavení (sněžnice, hole, lavinový set - vyhledávač, lopata a sonda).

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu (podíl na PHM nebo letenka) a ubytování

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, sněžnice, teleskopické hole, batoh cca 50-60l, lavinový set, sluneční a lyžařské brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (min. 2 páry - tenké prstové + tlusté lyžařské nebo palčáky), termoska, vařič + dostatek paliva (plyn/benzín), osobní lékárnička a léky, čelovka, teplý péřový spacák, karimatka a event. stan.

Místní měna a ceny: 1 Leva - cca 13,50 Kč (ubytování od 25 Leva, polévka 4 Leva, běžné jídlo 8-12 Leva, pivo 2 Leva)

Rezervační formulář