Výstup na Jebel Toubkal v Maroku

   Na skok do Afriky - s jasným cílem vystoupat na nejvyšší horu Maroka a současně severní Afriky - Jebel Toubkal, 4167 m. Navíc nás čeká prohlídka historického královského města Marrakeš, uvidíme typické berberské vesnice v pohoří Vysokého Atlasu a zažijeme na pár dní rozmanitost této exotické země ovlivněné islámskou kulturou. 

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Marrakeše v Maroku. První prohlídka města a ubytování v hotelu v centru města.

2. den: po snídani se společně přesuneme do vesnice Imlil (1740 m, cca 65 km jižně od Marrakeše). Cestou pojedeme přes Tahnnaout, Oued Ghighaya a Asni s úchvatnými výhledy na údolí Ghighaya. Dnešní túra povede přes průsmyk Tizi Mzik (2684 m) s výhledem do údolí Imlil a na vrchol Jebel Toubkalu. Noc strávíme na horské chatě Refuge Azib Tamsoult, (2250 m). Přes den nás čeká 5 - 6 h chůze.

3. den: dnešní den zahrnuje poměrně náročný výstup kolem vodopádů Ighouliden z údolí Azzadene přes horské sedlo Aguelzim ve výšce 3 560 m. Oběd bude podáván s výhledem na pohoří Atlas. Spát budeme dnes na stylové horské chatě Refuge Toubkal (3207 m). Dnešní etapa zabere cca 6 h chůze.

4. den: vlastní výstup na Jebel Toubkal (4167 m) - za ideálních podmínek budeme mít výhled na celé pohoří Velkého Atlasu a saharskou poušť. Následovat bude sestup zpět kolem horské chaty až do vesnice Imlil. Celkem tedy cca 950 výškových metrů nahoru a následně 2500 metrů dolů. Noc strávíme ve vesnici v místní Lodži. 

5. den: přejezd zpět do Marrakeše, odpočinek, prohlídka města a návštěva vybraných památek - palác Bahia, Jardin Majorelle, trhy a řemeslné dílničky - kovotepci, výrobci bot, košíkáři. Dále pak Jamaa el fna - hlavní náměstí a pro zájemce hammám (místní lázně).

6. den: dopoledne s možností dokoupit suvenýry a dárky. Následně nás čeká odpolední přesun na letiště a odlet z Marrakeše zpět domů.

Podrobné informace:

Náročnost: střední - doporučuji předchozí zkušenosti s VHT. Náročnost výstupu je srovnatelná s túrami ve Vysokých Tatrách - s přihlédnutím k nadmořské výšce.

Vhodný termín: celoročně. Aktuální termín lze nalézt v kalendáři akcí.

  • Pro skupiny od 6-ti hostů lze výpravu připravit v libovolném termínu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Marrakeš)

Ubytování: hotel v Marrakeši (2x), horské chaty (2x) a hostel v Imlilu (1x)

Stravování: součástí ubytování jsou vždy snídaně a na horských chatách je objednaná polopenze. Není tedy potřeba si brát velké zásoby jídla. S sebou doporučuji pouze menší svačiny - tedy energetické tyčinky, čokoládu, sušené ovoce a ořechy, sušené maso apod. Vše lze také dokoupit na místě.

Doporučené vybavení: funkční oblečení v přiměřeném množství a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, (teleskopické hole), batoh cca 35-40l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice, láhev na vodu, osobní lékárnička a léky, čelovka a spací vložku tzv. bílou paní nebo tenký spacák (pouze pro noc na horské chatě).

Vybavení, které si lze zapůjčit: turistické mačky a cepín - dle podmínek a termínu (zajištěno přímo na místě)

Cestovní doklady: pro krátkodobou návštěvu Maroka (nepřesahující 3 měsíce) je pro občany ČR zaveden bezvízový styk. Ke vstupu do Maroka stačí cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od data vstupu na marocké území.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 12.500 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a zapůjčení maček v případě zimního výstupu.

Cena nezahrnuje:

- letenku (cca 4.000 - 9.000 Kč)

- ubytování (2x hotel v centru Marrakeše - vč. snídaně, 2x horská chata - vč. polopenze a 1x přespání  v hostelu v Imlilu vč. snídaně) a veškerou lokální dopravu na místě - 4.500 Kč/os

- ostatní náklady na stravování, případné vstupné a spropitné

Místní měna: 1 MAD (marocký dirham) = cca 2,5 Kč. Pro směnu na místě doporučuji vzít eura nebo dolary. Ceny se v Maroku výrazně neliší od cen v ČR.

Časový posun: -1:00 v době letního času nebo +0:00 v době zimního času. Změna času závisí i na Ramadánu.

Očkování: Pro vstup do Maroka není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuji očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu. Taktéž je dobré si ověřit platnost očkování proti tetanu. Aktuální podmínkou pro účast na této výpravě je plné očkování proti nemoci COVID-19.

Rezervační formulář