Výstup na Jebel Toubkal v Maroku

   Na skok do Afriky - s jasným cílem vystoupat na nejvyšší horu Maroka a současně severní Afriky - Jebel Toubkal, 4167 m. Navíc nás čeká prohlídka historického královského města Marrakeš, uvidíme typické berberské vesnice v pohoří Vysokého Atlasu a zažijeme na pár dní rozmanitost této exotické země ovlivněné islámskou kulturou. 

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Marrakeše v Maroku. První prohlídka města a ubytování v hotelu v centru města.

2. den: po snídani se společně přesuneme najatým mikrobusem do vesnice Imlil (1700 m, cca 65 km jižně od Marrakeše). Cestou pojedeme přes Tahnnaout a Oued Ghighaya s úchvatnými výhledy na údolí Ghighaya. Dnešním cílem bude stylová horská chata Refuge Toubkal CAF (3207 m). Celkově nás čeká cca 12 km s převýšením 1500 výškových metrů, kdy cesta vede táhlým údolím podél řeky Qued Rheraya.

3. den: bude ve znamení aklimatizace a společně vystoupáme do sedla v nadmořské výšce 3750 m mezi vrcholy Ras Ouanoukrim (4083 m) a Bou Ouzzal (3860 m). Na prvně zmíněný bude možné v případě dobré kondice a časové rezervě vystoupat až na vrchol. 

4. den: vlastní výstup na Jebel Toubkal (4167 m) - za ideálních podmínek s výhledem na celé pohoří Vysokého Atlasu a saharskou poušť. Následovat bude sestup zpět kolem horské chaty až do vesnice Imlil / Aroumd. Celkem tedy necelých 1000 výškových metrů nahoru a následně 2300 metrů dolů. Noc strávíme v místní lodži

5. den: po společné snídani nás čeká přejezd zpět do Marrakeše, odpočinek, prohlídka města a návštěva vybraných památek - palác Bahia, Jardin Majorelle, trhy a řemeslné dílničky - kovotepci, výrobci bot, košíkáři. Dále pak Jamaa el fna - hlavní náměstí a pro zájemce hammám (místní lázně).

6. den: odlet zpět domů. V závislosti na čase odletu bude možné absolvovat ještě kratší prohlídku města.

Podrobné informace:

Náročnost: střední - doporučuji předchozí zkušenosti s VHT. Náročnost výstupu je srovnatelná s túrami v Tatrách nebo Alpách - s přihlédnutím k nadmořské výšce.

Vhodný termín: celoročně. Aktuální termín lze nalézt v kalendáři akcí. Tuto akci lze připravit i jako skialpovou variantu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Marrakeš)

Ubytování: hotel v Marrakeši (2x), horská chata (2x) a lodge v Imlilu (1x)

Stravování: během vlastního treku je zajištěna plná penze - tedy snídaně, obědy a večeře. V Marrakeši pak využijeme místní restaurace, stánky a obchody. Není tedy potřeba si brát velké zásoby jídla. S sebou doporučuji pouze menší svačiny - tedy energetické tyčinky, čokoládu, sušené ovoce a ořechy, sušené maso apod. Vše lze také dokoupit na místě. Vodu budeme kupovat balenou.

Doporučené vybavení: funkční oblečení v přiměřeném množství a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole, batoh cca 35-40l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice, láhev na vodu, osobní lékárnička a léky, čelovka a spací vložku tzv. bílou paní nebo tenký spacák.

Vybavení, které si lze zapůjčit: turistické mačky a cepín - dle podmínek a zvoleného termínu (zajištěno přímo na místě)

Cestovní doklady: pro krátkodobou návštěvu Maroka (nepřesahující 3 měsíce) je pro občany ČR zaveden bezvízový styk. Ke vstupu do Maroka stačí cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce od data vstupu na marocké území.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 15.500 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a zapůjčení maček v případě potřeby.

Cena nezahrnuje:

- letenku (cca 4.000 - 9.000 Kč)

- ubytování (2x hotel v centru Marrakeše, 2x horská chata a 1x přespání v lodži v Imlilu), plnou penzi po dobu treku a veškerou lokální dopravu na místě - 4.500 Kč/os

- ostatní náklady na stravování v Marrakeši, případné vstupné a spropitné

Místní měna: 1 MAD (marocký dirham) = cca 2,5 Kč. Pro směnu na místě doporučuji vzít eura nebo dolary. Ceny se v Maroku výrazně neliší od cen v ČR.

Časový posun: -1:00 v době letního času nebo +0:00 v době zimního času. Změna času závisí i na Ramadánu.

Očkování: Pro vstup do Maroka není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuji očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu. Taktéž je dobré si ověřit platnost očkování proti tetanu. 

Rezervační formulář