Lobuche East a Island Peak - výstupy na dvě šestitisícovky v Nepálu

   Jeden z nejznámějších a legendárních nepálských treků do základního tábora pod Mt. Everestem využijeme pro aklimatizaci na náš hlavní cíl -  dva výstupy na šestitisícové kopce - Lobuche East 6119 m a Island Peak 6189 m

    • prohlídka Káthmándú - vč. významných hinduistických a budhistických památek (UNESCO)
    • Everest BC trek s výstupem na trekový vrchol Kalapatar, 5550 m
    • výstup na Lobuche East, 6119 m a Island Peak, 6189 m
    • na treku přejdeme přes sedlo Kongma La, 5535 m - jedno ze sedel z treku "Three Passes"
    • vhodný termín: jaro (březen - květen) a podzim (říjen - listopad)

Program:

0. den: odlet z ČR

1. den: Přílet a sraz všech účastníků v Káthmándu (1350 m). Ubytování v hotelu, směna peněz, jedinečná atmosféra rušného Thamelu a posezení v Czech Pubu. 

2. den: prohlídka dvou významných míst v Káthmándú - největší budhistická stupa Boudhanath (UNESCO) a hinduistické kremace v Pashupatinath (UNESCO). Zbytek dne využijeme pro dokoupení vybavení do hor.

3. den: letecký přesun z Káthmándu do Lukly (2840 m). Dnes nás čeká první kratší etapa treku, kterou zakončíme v  Phakdingu (2610 m). Půjdeme proti proudu řeky Dudh Kosi a většina cesty vede mírně dolů.

4. den: dorazíme do legendárního "hlavního města" Šerpů - Namche Bazar (3440 m). Také se oficiálně octneme v NP Sagarmatha a poprvé uvidíme Mt. Everest.

5. den: zůstaneme v Namche Bazaru z důvodu lepší aklimatizace. Během dne podnikneme okruh nad městem. Khumjung - Khunde (Hillary hospital). 

6. den: Namche Bazar (3440 m) - Deboche (3820 m).

7. den: Deboche (3820 m) - Dingboche (4410 m).

8. den: aklimatizační výstup na Nangkartshang, 5073 m.

9. den: Dingboche (4410 m) - Chhukhung (4730 m).

10. den: Chhukhung (4730 m) - základní tábor pod Island Peak (4970 m), noc ve stanech.

11. den: "summit day" - vlastní výstup na vrchol Island Peak, 6189 m a sestup zpět do Chhukhungu.

12. den: rest day.

13. den: přechod přes sedlo Kongma La (5535 m) do Lobuche (4910 m) nebo lehčí varianta přes Dingboche.

14. den: Lobuche (4910 m) - Gorak Shep (5140 m) a výstup směrem na Kalapathar.

15. den: návštěva Everest base campu, návrat zpět do Lobuche (4910 m) a přesun do high campu (5200 m).

16. den: "summit day" - vlastní výstup na vrchol Lobuche East, 6119 m a sestup do Periche (4250 m).

17. den: Periche (4250 m) - Namche Bazar (3440 m).

18. den: sestup do Lukly (2840 m).

19. den: vnitrostátní přelet do Káthmándú, ubytování v hotelu, nákupy suvenýrů a večerní posezení.

20. den: odlet z Káthmándu zpět do Evropy.

Podrobné informace:

Náročnost: vysoká - nutné jsou předchozí zkušenosti s VHT a dobrá fyzická zdatnost. V rámci vlastního treku je naplánovaná důkladná a postupná aklimatizace. Taktéž je podmínkou předchozí zkušenost s výškou min. 4000 m n. m. a základní znalost chůze na mačkách.

Vhodný termín: jaro (březen - květen) a podzim (říjen - listopad) - aktuální termíny jsou v kalendáři akcí.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Káthmándu), cena letenky cca 30 tisíc. Dále nás čeká vnitrostátní přelet z Káthmándu do Lukly a zpět.

Ubytování: v Káthmándu 3* hotel, na treku pak horské lodže (zpravidla dvoulůžkové pokoje, wc a sprcha společné) - nutný je vlastní spacák. Po celou dobu nebude potřeba vlastní stan a karimatka - ani na výstup na Lobuche East a Island Peak. Tam strávíme vždy po jedné noci ve stanech v high campech. 

Stravování: v hotelu v Káthmándu je automaticky součástí ubytování snídaně. Dále pak během treku budeme využívat v každé lodži jednoduché jídelny a za ceny o něco nižší než u nás si zakoupíme snídani a večeři. Není tedy potřeba si brát velké zásoby jídla a ani věci na vaření. S sebou doporučuji pouze sladkosti, čokoládu, sušené ovoce, sušené maso a slivovici. Dále je dobré mít přípravek na dezinfekci vody - např. Sanosil. Případně v lodžích lze zakoupit balenou vodu.

Doporučené vybavení: funkční oblečení v přiměřeném množství, péřová bunda a pevná nepromokavá obuv do horského terénu (předpokládané nejnižší teploty budou okolo mínus 10 až 15 stupňů), návleky, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a dvoje rukavice (teplé péřové rukavice lze zakoupit přímo v Káthmándu), láhev na vodu / termosku, osobní lékárnička a léky, čelovka, powerbanka a teplý spacák (ideálně péřový s komfortem mínus 10 stupňů). V nižších polohách využijete i kraťasy a sandále nebo tenisky.

Vybavení, které bude potřeba pro výstupy na Lobuche East a Island Peak: turistické mačky, cepín, sedák, přilba, smyčka na odsednutí, blokant - jümar a karabina se slaňovací pomůckou (osma - kyblík).

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce. Vízum pro vstup do Nepálu obdržíte po příletu. Žádost o e-visa budu řešit v předstihu se všemi účastníky.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění zahrnující výstupy na šestitisícové kopce. Pozor - nelze použít základní Alpenverien, který je právě limitován výškou do max. 6000 m n.m. Doporučuji zvážit možnost využití členství / pojištění ČHS - Trio, kde není výškový limit.

Základní cena: 64.000 Kč/os.

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské a nosičské služby spojené s pohybem a vstupem do NP Sagarmatha (Sagarmatha national park permit - Khumbu entrance fee - climbing permit pro oba kopce) a veškeré vnitrostátní přesuny (vč. přeletu do Lukly a zpět). Během treku nás bude doprovázet místní průvodce a k dispozici budeme mít také nosiče. Nosiči nesou cca 20-ti kg zavazadlo a kalkuluji s jedním nosičem na 2 účastníky.

Cena nezahrnuje:

- mezinárodní letenku (Praha/Vídeň - Káthmándu a zpět) - cca 30 tisíc
- ubytování (hotel v Káthmándú, horské lodže a erární stany v high campech) - 6.000 Kč
- vlastní náklady na stravování - doporučuji mít s sebou cca 800 - 1.000 USD 
- vízum do Nepálu - 50 USD (30-ti denní)
- cestovní pojištění - pro výstupy nad 6000 m nelze použít základní Alpenverein - doporučuji členství / pojištění - ČHS Trio, kde není výškový limit (cca 1.750 Kč)
- spropitné (cca 100 USD)

Místní měna a ceny: 1 NRP (nepálská rupí) = cca 0,2 Kč - resp. 1 USD = 130 NPR. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít dolary (event. eura). Taktéž lze využít výběr z bankomatu v Káthmándu. Na platbu kartou se nedoporučuji spoléhat.

Časový posun: +3:45 v době letního času nebo +4:45 v době zimního času, (GMT +5:45h)

Roaming a internetové spojení: v Nepálu lze bez problému využít roaming. Dále je možné zakoupit lokální SIM kartu nebo mít dopředu koupený datový tarif (např. Airalo). V hotelech a v místech ubytovaní je k dispozici WI-FI, která může být zpoplatněna. Ve výše položených lokalitách (od Namche Bazaru), lze zakoupit tzv. Everest Link, což je karta umožňující připojení k wi-fi v některých lodžích. V těchto oblastech už klasický roaming a signál není. Taktéž je možné na většině lodží zakoupit jednorázově připojení k wi-fi. Dále je nutné počítat s poplatkem za nabíjení (telefon, hodinky apod.). Ohledně nabíječek není potřeba mít žádné adaptéry.

Počasí: v nížinách (oblast Káthmándu) je poměrně horko (25 až 30°C), v průběhu aklimatizačního treku teplota s narůstající výškou klesá (5 až 15°C) a pro vlastní výstupy na oba šestitisícové kopce je potřeba počítat s teplotou okolo mínus 15°C.

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuji očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu. Taktéž je dobré si ověřit platnost očkování proti tetanu.

Rezervační formulář