Lavinový kurz

   Základní kurz se zaměřením na pochopení všech rizik spojených s lavinami a pohybem v zimních horách. A současně návod jak postupovat, aby Vaše túry dobře dopadly. Jedná se o mix nezbytných teoretických znalostí s praktickým výcvikem vyhledávání v lavině. Vše podle nejnovějších poznatků a postupů.

LAVINY A JEJICH ROZDĚLENÍ A PŘÍČINY - JAK PRACOVAT S LAVINOVOU PŘEDPOVĚDÍ - ROZHODOVACÍ STRATEGIE - ZÁCHRANA A VYHLEDÁVÁNÍ ZASYPANÉHO - TAKTIKA POSTUPU V LAVINOVÉM TERÉNU - SNĚHOVÝ PROFIL - a další

základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ

Program - dvoudenní varianta:

1. den: sraz v 8:30 u dolní stanice lanovky Rax-Seilbahn. Výjezd nahoru a ubytování na horské chatě Raxalm-Berggasthof. Úvodní část bude věnována zhodnocení aktuální lavinové předpovědi, postup při vyhodnocení dostupných zdrojů a seznámení s lavinovým vybavením. Následovat bude půldenní túra v okolí horské chaty a ukázka správného postupu při vyhledání zasypaného v lavině. Vše budu probíhat praktickou formou s možností vyzkoušet si různé vyhledávače a další vybavení - včetně ukázky práce s lavinovým batohem.

Večerní část na chatě bude věnována teoretické přednášce o lavinách a sněhu, plánování túr - včetně různých metod zhodnocení rizik (Stop or Go, Redukční metoda a další), taktika pohybu v lavinovém terénu a rozbory vybraných lavinových nehod. Taktéž si znovu projdeme a rozebereme správný postup při lavinové nehodě.

2. den: dnešní den budeme pokračovat a ukážeme si sněhový profil a jednoduché metody vyhodnocení stability svahu. Znovu dojde na nácvik praktického vyhledávání v lavině - tentokrát s více zasypanými "figuranty". A opět si projdeme celý postup vyhodnocení aktuálních lavinových podmínek - od přípravy u stolu až po zhodnocení v terénu.

Předpokládané ukončení kurzu a sjezd lanovkou dolů k autům je okolo 15:30.

Podrobnosti:

Lokalita: pohoří Raxalpe, Rakousko.

Pozn.: po dohodě lze tento kurz uspořádat v jiné lokalitě Alp nebo ve Vysokých Tatrách a případně prodloužit o den.

Vhodný termín: listopad - duben. Aktuální termíny v kalendáři.

Doprava: vlastní - event. s možností spolujízdy

Ubytování: horská chata Raxalm-Berggasthof, pohoří Raxalpe, Rakousko

Stravování: snídaně je v ceně ubytování a na večeři je možné využít restauraci, která je součástí horské chaty. Během dne pak z vlastních zásob.

Základní cena: 3.900 Kč/os (dvoudenní varianta)

Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení potřebného vybavení

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu, ubytování (1x horská chata - od 28 eur/os/noc včetně snídaně) a využití lanovky (29 eur zpáteční lístek - s možností slevy pro členy Alpenvereinu).

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, batoh cca 30-40l, sluneční brýle, čepice a rukavice (včetně náhradních), termoska, čelovka, osobní lékárnička, cestovní doklady a pojištění.

Vybavení, které lze zapůjčit: lavinový set - vyhledávač, lopata a sonda, dle aktuální potřeby i sněžnice.

Rezervační formulář