Lavinový kurz

   Základní kurz se zaměřením na pochopení všech rizik spojených s lavinami a pohybem v zimních horách. A současně návod jak postupovat, aby Vaše túry dobře dopadly. Jedná se o mix nezbytných teoretických znalostí s praktickým výcvikem vyhledávání v lavině. Vše podle nejnovějších poznatků a postupů.

LAVINY A JEJICH ROZDĚLENÍ A PŘÍČINY - JAK PRACOVAT S LAVINOVOU PŘEDPOVĚDÍ - ROZHODOVACÍ STRATEGIE - ZÁCHRANA A VYHLEDÁVÁNÍ ZASYPANÉHO - TAKTIKA POSTUPU V LAVINOVÉM TERÉNU - SNĚHOVÝ PROFIL - a další

základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ
základní lavinový kurz - HOROKURZY.CZ

Program - dvoudenní varianta:

1. den: sraz v 10h v sedle Preiner Gscheid, 1070 m (GPS: 47.6757572N, 15.7236114E). Zde začne náš výstup horskou chatu Waxriegelhaus, 1361 m.  Úvodní část bude věnována zhodnocení aktuální lavinové předpovědi, postup při vyhodnocení dostupných zdrojů a seznámení s lavinovým vybavením a jeho kontrola. Vše budu probíhat praktickou formou s možností vyzkoušet si různé vyhledávače a další vybavení - včetně ukázky práce s lavinovým batohem.

Večerní část na chatě bude věnována teoretické přednášce o lavinách a sněhu, plánování túr - včetně různých metod zhodnocení rizik (Stop or Go, Redukční metoda a další), taktika pohybu v lavinovém terénu a rozbory vybraných lavinových nehod. Taktéž si projdeme a rozebereme správný postup při lavinové nehodě.

2. den: dnešní den budeme pokračovat a ukážeme si sněhový profil a jednoduché metody vyhodnocení stability svahu. Znovu dojde na nácvik praktického vyhledávání v lavině. A opět si projdeme celý postup vyhodnocení aktuálních lavinových podmínek - od přípravy u stolu až po zhodnocení v terénu. Předpokládané ukončení kurzu je okolo 14:00.

Podrobnosti:

Lokalita: pohoří Raxalpe, Rakousko (pozn.: po dohodě lze tento kurz uspořádat v jiné lokalitě).

Vhodný termín: prosinec - duben. Aktuální termíny v kalendáři.

Doprava: vlastní.

Ubytování: horská chata Waxriegelhaus (1361 m), pohoří Raxalpe, Rakousko.

Stravování: snídaně je v ceně ubytování a na večeři je možné využít restauraci, která je součástí horské chaty. Během dne pak z vlastních zásob.

Základní cena: 4.500 Kč/os.

Cena zahrnuje: náklady horského vůdce IFMGA - aspirant, zapůjčení lavinového vybavení a event. sněžnic. Nevztahuje se na skialpové vybavení.

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování (1x horská chata).

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, batoh cca 30-40l, sluneční brýle, čepice a rukavice (včetně náhradních), termoska, čelovka, osobní lékárnička, cestovní doklady a pojištění.

Vybavení, které lze zapůjčit: lavinový set - vyhledávač, lopata a sonda, dle aktuální potřeby i sněžnice. 

Rezervační formulář