Výstup na Kazbek, 5054 m v Gruzii

   Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která leží v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií. 

   Vydejte se na dobrodružný výstup na třetí nejvyšší vrchol Gruzie. Společně se pokusíme vystoupat do výšky 5054 metrů a rozhlédnout se po celém Kavkaze. Kromě zážitků v horách nás jistě nadchne pohostinnost místních lidí a nádherná architektura. Podle dávné legendy je Kazbek horou, kde byl přikovaný mýtický Prométheus za trest, že bohům ukradl oheň a přinesl ho smrtelníkům. Tento vrchol byl poprvé slezen v roce 1868.

Mount Kazbek - Mkinvari - Kazbegi - Mkinvartsveri, 5054 m

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Tbilisi - hlavního města Gruzie. Zpravidla se létá s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu.

2. den: přistání na místě - zpravidla brzy ráno. Případně sraz všech účastníků do 9:00 v Tbilisi - pokud nepoletíme společně. Dále pak přesun místní dopravou (mikrobus) do 160 km vzdálené Stepancmindy (případně se lze sejít i zde). Během přesunu je možné udělat několik zastávek - u kostela Ananuri, u pomníku v Gudauri a zastávka na minerálních pramenech, které vyvěrají z hor. Ve Stepancmindě budeme okolo poledne a zde se ubytujeme v hotelu. Odpoledne využijeme k odpočinku a dokoupení zásob jídla a plynu. Taktéž se dá stihnout prohlídka významného Kostela Nejsvětější Trojice na Gergeti. Večeři je možné vyřešit v některé z místních restaurací. Část vybavení bude možné nechat na hotelu v depozitu (oblečení a boty do letadla apod.)

3. den: ráno se přesuneme v 9h auty opět ke kostelu a ve výšce 2170 m začne náš výstup. Následně již pěšky vyrazíme na první etapu kolem nové horské chaty AltiHut, která leží ve výšce 3014 m. Dále budeme pokračovat do dnešního cíle na horskou chatu - Betlemi Hut (Meteo Station), 3653 m. Závěrečný úsek vede již přes ledovec. Za celý den nastoupáme cca 1600 výškových metrů a ujdeme 9 km. Na chatě je potřeba mít vlastní spacák a hodí se i karimatka - na chatě se netopí. Nově je zde možnost stravování (večeře 100 GEL, snídaně 80 GEL, pivo 19 GEL). 

4. den: budeme opět věnovat důkladné aklimatizaci a přípravě na vlastní výstup. Společně vystoupáme až do výšky 3900 - 4000 m. Dále bude následovat příprava a vysvětlení techniky na výstup a praktické vyzkoušení chůze na mačkách, použití cepínu a další nutné dovednosti. Odpočinek a příprava na druhý den. 

5. den: "summit day" začne velmi brzy ráno. Dnes nás čeká vlastní výstup na samotný vrchol - Kazbeku, 5054 m. Výstup a sestup zpět na Betlemi Hut (Meteo Station) nám zabere celý den. Stoupat budeme po ledovci Gergeti, který v závěru dosahuje strmosti 40 stupňů. Nutností je použití kompletní výbavy na ledovec. Po návratu na chatu zde ještě přespíme jednu noc. Celkově nás čeká převýšení cca 1400 výškových metrů a 13 km. Výstup a sestup je po stejné trase. Ledovec začíná cca ve výšce 4200 m n. m.

6. den: dopoledne sestoupíme zpět do Stepancmindy (cca 3 - 4h). Po sestupu a ubytování oslavíme v místní restauraci - snad - vydařený výstup :-).

   Pozn.: tento šestý den lze také využít jako náhradní "summit day" v případě potřeby (počasí, podmínky, aklimatizace). Následně by se zbytek programu upravil a zkrátil by se pobyt ve Stepancmindě.

7. den: ráno po snídaní nás bude čekat přejezd do 160 km vzdáleného Tbilisi (cca 3h). Zde je možné odpoledne absolvovat prohlídku hlavního města Gruzie, nakoupit koření a různé suvenýry. V Tbilisi pak přespíme v hotelu.

8. den: transfér na letiště a odlet zpět do ČR.

Podrobné informace:

Náročnost výstupu: nutná je předchozí zkušenost s vysokohorskou turistikou ve výškách 3 až 4 tisíce metrů a dobrá fyzická zdatnost. Samotný výstup na vrchol Kazbeku není technicky náročný - nejedná se o lezecký výstup a bude mu předcházet důkladná aklimatizace. Celková náročnost je vysoká. Doporučit mohu i předchozí aklimatizaci ve výšce cca 3 tisíce metrů 1 až 3 týdny před vlastní akcí.

Vhodný termín: od začátku července do konce září - viz. kalendář akcí.

Pro skupinu od 6-ti osob je možné připravit tuto akci i v jiném termínu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Tbilisi), cena letenky cca 6.500 - 7.500 Kč. Na místě pak budeme využívat místní dopravu - maršrutky, minibusy nebo pronajatá auta.

Ubytování: hotel ve Stepancmindě (2x), horská chata Betlemi Hut (3x) a hotel v Tbilisi (1x)

Stravování: z vlastních zásob - s omezenou možností doplnění v horách. Zásoby lze dokoupit ve Stepancmindě, kde na to bude prostor. Doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, tvrdý sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici. Na zvážení jsou přípravky na dezinfekci vody (např. Sanosil). Na hotelech je ubytování vždy se snídaní. Na Betlemi Hut funguje menší restaurace s omezenou nabídkou a možností platby kartou.

Doporučené vybavení: oblečení do hor a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, péřová bunda, teleskopické hole, batoh cca 40-50l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (min. 2 páry - tenké a tlusté), láhev na vodu / termosku, vařič  (stačí do dvojice nebo trojice + plynové bomby dokoupíme až na místě), osobní lékárnička a léky, čelovka, menší spacák a event. karimatka (není povinná).

Vybavení, které lze zapůjčit: turistické mačky, cepín, sedák, přilba, 2 karabiny a teleskopické hole.

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce. Vízum pro vstup do Gruzie není nutné.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 15.000 Kč/os.

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a zapůjčení potřebného horolezeckého vybavení na výstup.

Cena nezahrnuje:

- zpáteční letenku: cca 9.500 Kč
- náklady na místní dopravu a společné výdaje: 2.500 Kč/os (veškeré transfery z/na letiště, přesuny mezi Tbilisi a Stepancmindou, výjezd auty ke Kostelu Nejsvětější Trojice, plynové bomby a další případné společné náklady) 
- ubytování: 3.000 Kč/os - za celkem 6 nocí (3x hotel se snídaní, 3x horská chata)
- kapesné s sebou doporučuji mít částku odpovídající cca 100 - 150 € (jídlo, pití, večeře, suvenýry,...). Po příletu bude prostor na výměnu peněz - s sebou si vezměte eura.

Místní měna a ceny: 1 GEL (gruzínský lari ₾) = cca 7 až 8 Kč. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít eura a nebo lze využít výběr z bankomatu. V omezené míře lze platit kartou.

- večeře 50 až 65 GEL, pivo 8 GEL (na Betlemi Hut pak pivo 19 GEL, večeře 100 GEL a snídaně 80 GEL)

Časový posun: +2h v době letního času nebo +3h v době zimního času, (GMT +4h)

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Zvažte očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Taktéž doporučuji ověřit platnost očkování proti tetanu. Samostatnou kapitolou je očkování proti Covidu...

COVID podmínky - nutno ověřit aktuální podmínky jak pro vstup do země, tak i návrat zpět do vlasti.

Rezervační formulář