Výstup na Kazbek, 5054 m v Gruzii

   Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která leží v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií. 

   Vydejte se na dobrodružný výstup na třetí nejvyšší vrchol Gruzie. Společně se pokusíme vystoupat do výšky 5054 metrů a rozhlédnout se po celém Kavkaze. Kromě zážitků v horách nás jistě nadchne pohostinnost místních lidí a nádherná architektura. Podle dávné legendy je Kazbek horou, kde byl přikovaný mýtický Prométheus za trest, že bohům ukradl oheň a přinesl ho smrtelníkům. Tento vrchol byl poprvé slezen v roce 1868.

Mount Kazbek - Mkinvari - Kazbegi - Mkinvartsveri, 5054 m

Program:

1. den: odlet z Prahy / Vídně do Tbilisi - hlavního města Gruzie. Zpravidla se létá s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu.

2. den: po příletu se přesuneme pronajatým mikrobusem do 160 km vzdálené Stepancmindy. Během přesunu podnikneme zastávku u pomníku gruzínsko-ruského přátelství v Gudauri. Ve Stepancmindě si odpočineme na hotelu a odpoledne využijeme k dokoupení zásob jídla a plynu. Taktéž stihneme prohlídku dominanty Kostela Nejsvětější Trojice na Gergeti. Večeři je možné vyřešit v některé z místních restaurací. Část vybavení bude možné nechat na hotelu v depozitu (oblečení a boty do letadla apod.)

3. den: ráno se terénními auty přesuneme opět ke kostelu a ve výšce cca 2200 m začne náš výstup. Následně již pěšky vyrazíme na první etapu kolem nové horské chaty AltiHut, která leží ve výšce 3014 m. Dále budeme pokračovat do dnešního cíle na horskou chatu - Betlemi Hut (Meteo Station), 3653 m. Závěrečný úsek vede již přes ledovec a zpravidla vyžaduje použití maček. Za celý den nastoupáme cca 1600 výškových metrů a ujdeme 9 km. Na chatě je potřeba mít vlastní spacák. K dispozici je zde menší společenská místnost (kuchyně) a restaurace.

4. den: budeme opět věnovat důkladné aklimatizaci a přípravě na vlastní výstup. Společně vystoupáme až do výšky 3900 - 4200 m. Dále bude následovat dle potřeby příprava a vysvětlení techniky na výstup a praktické vyzkoušení chůze na mačkách, použití cepínu a další nutné dovednosti. Odpočinek a příprava na druhý den. 

5. den: "summit day" začne velmi brzy ráno. Dnes nás čeká vlastní výstup na samotný vrchol - Kazbeku, 5054 m. Výstup a sestup zpět na Betlemi Hut (Meteo Station) nám zabere celý den. Stoupat budeme po ledovci Gergeti, který v závěru dosahuje strmosti 40 stupňů. Nutností je použití kompletní výbavy na ledovec. Po návratu na chatu zde ještě přespíme jednu noc. Celkově nás čeká převýšení cca 1400 výškových metrů a 13 km. Výstup a sestup je po stejné trase. Ledovec začíná cca ve výšce 4200 m n. m.

6. den: dopoledne sestoupíme zpět do Stepancmindy (cca 3 - 4h). Po sestupu a ubytování oslavíme v místní restauraci - snad - vydařený výstup :-).

   Pozn.: tento šestý den lze také využít jako náhradní "summit day" v případě potřeby (počasí, podmínky, aklimatizace). Následně by se zbytek programu upravil a zkrátil by se pobyt ve Stepancmindě.

7. den: ráno po snídaní nás bude čekat přejezd do 160 km vzdáleného Tbilisi (cca 3h). Zde je možné absolvovat prohlídku hlavního města Gruzie, nakoupit koření a různé suvenýry. V závislosti na odletu zpět do ČR.

Podrobné informace:

Náročnost výstupu: nutná je předchozí zkušenost s vysokohorskou turistikou ve výškách 3 až 4 tisíce metrů a dobrá fyzická zdatnost. Samotný výstup na vrchol Kazbeku není technicky náročný - nejedná se o lezecký výstup a bude mu předcházet důkladná aklimatizace. Celková náročnost je vysoká. Doporučit mohu i předchozí aklimatizaci ve výšce cca 3 tisíce metrů 1 až 3 týdny před vlastní akcí.

Vhodný termín: od začátku července do konce září - viz. kalendář akcí.

Doprava: letecky (Praha/Vídeň - Tbilisi), cena zpáteční letenky je cca 9 až 10 tisíc. Na místě pak budeme využívat místní dopravu - pronajatý mikrobus a terénní auta.

Ubytování: hotel ve Stepancmindě (2x) a horská chata Betlemi Hut (3x)

Stravování: z vlastních zásob (lze dokoupit ve Stepancmindě, kde na to bude prostor). Doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, tvrdý sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici. Na hotelech je ubytování vždy se snídaní. Na Betlemi Hut funguje menší restaurace s omezenou nabídkou a možností platby kartou.

Doporučené vybavení: oblečení do hor a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, péřová bunda, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (min. 2 páry - tenké a tlusté), láhev na vodu / termosku, vařič + ešus (stačí do dvojice nebo trojice + plynové bomby dokoupíme až na místě), čelovka, spací pytel pro spaní na chatě, osobní lékárnička a léky.

Vybavení, které lze zapůjčit: turistické mačky, cepín, sedák, přilba a 2 karabiny.

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce. Vízum pro vstup do Gruzie není nutné.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 21.000 Kč/os.

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a zapůjčení potřebného horolezeckého vybavení na výstup.

Cena nezahrnuje:

- zpáteční letenku: cca 9 až 10 tisíc
- veškeré náklady na místní dopravu, vynášku vybavení koňmi a komplet ubytovaní (navíc ve Stepancmindě včetně snídaně) : 5.500 Kč/os
- kapesné s sebou doporučuji mít částku odpovídající cca 100 € (jídlo, pití, večeře, suvenýry,...). Po příletu bude prostor na výměnu peněz - s sebou si vezměte eura.

Místní měna a ceny: 1 GEL (gruzínský lari ₾) = cca 8 až 9 Kč. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít eura.V omezené míře lze platit kartou.

Časový posun: +2h v době letního času nebo +3h v době zimního času, (GMT +4h).

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Zvažte očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Taktéž doporučuji ověřit platnost očkování proti tetanu.

Rezervační formulář