Výstup na Kazbek, 5033 m v Gruzii

   Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která leží v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií. 

   Vydejte se na dobrodružný výstup na třetí nejvyšší vrchol Gruzie. Společně se pokusíme vystoupat až do výšky 5033 m a rozhlédnout se po celém Kavkaze. Kromě zážitků v horách nás jistě nadchne pohostinnost místních lidí a nádherná architektura. Podle dávné legendy je Kazbek horou, kde byl přikovaný mýtický Prométheus za trest, že bohům ukradl oheň a přinesl ho smrtelníkům. Tento vrchol byl poprvé slezen v roce 1868.

Mount Kazbek - Mkinvari - Kazbegi - Mkinvartsveri, 5033 m

Program:

1. den: odpolední odlet z Prahy nebo Vídně do Tbilisi - hlavního města Gruzie.

2. den: přistání na místě - zpravidla okolo 4h ráno. Případně sraz všech účastníků do 9:00 v Tbilisi na letišti - pokud nepoletíme společně. Dále pak přesun místní dopravou (mikrobus) do 160 km vzdálené Stepancmindy. Během přesunu je možné udělat dvě zastávky - u kostela a pomníku v Gudauri a zastávka na minerálních pramenech, které vyvěrají z hor. Ve Stepancmindě budeme okolo poledne a zde se ubytujeme v penzionu / hotelu. Odpoledne využijeme k odpočinku a dokoupení zásob jídla a plynu. Večeři je možné vyřešit v některé z místních restaurací.

3. den: dopoledne se v poklidu přesuneme auty ke Kostelu svaté Trojice na Gergeti, 2170 m. Zde nám část vybavení vezme pronajatý kůň. Následně již pěšky vyrazíme na první etapu k nové horské chatě AltiHut, která leží ve výšce 3014 m. Dnešní převýšení bude necelých 1000 výškových metrů. Na této chatě strávíme noc. Po příchodu na chatu proběhne seřízení vybavení a úvodní instruktáž k pohybu na ledovci. 

4. den: po snídani a sbalení všech věcí nás bude čekat v rámci aklimatizace další etapa výstupu a přesun na druhou horskou chatu - Betlemi Hut (Meteo Station), 3653 m. Za celý den nastoupáme cca 600 výškových metrů. V tomto úseku už nebude možné využít koně pro vynášku vybavení. Na chatě je potřeba mít vlastní spacák a hodí se i karimatka - na chatě se netopí a není zde není možnost stravování ani dokoupení potravin.
Pozn.: u chaty lze stanovat a ušetřit tím celkem cca 800 Kč za ubytování.

5. den: budeme opět věnovat důkladné aklimatizaci a přípravě na vlastní výstup. Společně vystoupáme až do výšky 4300 m. Dále bude následovat příprava a vysvětlení techniky na výstup a praktické vyzkoušení chůze na mačkách, použití cepínu a další nutné dovednosti. Vše pod vedením místního horského vůdce. Kolem 19h ulehneme do postele. 

6. den: "summit day" začne odchodem ve 2h ráno. Dnes nás čeká vlastní výstup na samotný vrchol - Kazbeku, 5033 m. Výstup a sestup zpět na Betlemi Hut (Meteo Station) nám zabere celý den. Stoupat budeme po ledovci Gergeti, který v závěru dosahuje strmosti 40 stupňů. Po návratu na chatu zde ještě přespíme jednu noc. Event. by se dalo uvažovat o sestupu k níže položené horské chatě AltiHut, 3014 m. 

Po celou dobu výstupu nás bude doprovázet místní horský vůdce.

7. den: sestoupíme zpět do Stepancmindy. Část vybavení nám opět snese pronajatý kůň. A po celodenním sestupu a ubytování oslavíme v místní restauraci - snad - vydařený výstup :-).

8. den: ráno po snídaní nás bude čekat přejezd do 160 km vzdáleného Tbilisi (cca 4h). Zde je možné odpoledne navštívit sirné lázně a nebo absolvovat prohlídku hlavního města Gruzie. V Tbilisi přespíme v hotelu.

9. den: transfér na letiště a odlet zpět do ČR. Návrat do vlasti ve večerních hodinách.

Podrobné informace:

Náročnost: doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přiměřenou fyzickou zdatnost. Samotný výstup na vrchol Kazbeku není technicky náročný (nejedná se o lezecký výstup) a bude mu předcházet důkladná aklimatizace. Doprovázet nás bude místní horský vůdce.

Vhodný termín: červen až září - viz. kalendář akcí. Pro sezónu 2019 je aktuální tento termín: 19.-27.07.2019

Pro skupinu od 6-ti osob je možné připravit tuto akci i v jiném termínu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Tbilisi / Kutaisi), cena letenky cca 5.500 - 8.000 Kč (např. www.skyscanner.cz). Na místě pak budeme využívat místní dopravu - maršrutky, minibusy nebo pronajatá auta.

Ubytování: penziony nebo hotely ve Stepancmindě (2x) a Tbilisi (1x), horské chaty AltiHut (1x) a Betlemi Hut (3x).

Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění v horách. Zásoby lze dokoupit ve Stepancminde, kde na to bude prostor. Doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, tvrdý sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici. Na zvážení jsou přípravky na dezinfekci vody (např. Sanosil).

Doporučené vybavení: oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole, batoh cca 50-60l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (min. 2x), láhev na vodu / termoska, vařič + dostatek paliva (plyn/benzín), osobní lékárnička a léky, fotoaparát, čelovka, teplý spacák, karimatku. Stan pouze v případě zájmu a nevyužití ubytování na Betlemi Hut.

Vybavení, které lze zapůjčit: turistické mačky, cepín, sedák, přilba, karabiny, teleskopické hole a event. stan

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce. Vízum pro vstup do Gruzie není nutné.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - např.: www.horokurzy.cz/alpenverein/

Základní cena: 11.000 Kč (maximální velikost skupiny je 8 osob)

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby, náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení potřebného horolezeckého vybavení na vlastní výstup - turistické mačky, cepín, přilba, sedák a karabiny.

Cena nezahrnuje:

- letenku: cca 5.500 - 8.000 Kč (např. www.skyscanner.cz).
- náklady na místní dopravu: 2.000 Kč/os (veškeré transfery z/na letiště, přesuny mezi Tbilisi a Stepancmindou, výjezd auty ke Kostelu svaté Trojice a pronájem 1 koně na vynášku vybavení). 
- ubytování: cca 2.500 Kč/os - celkem na 7 nocí (v případě stanování u chaty Betlemi Hut lze ušetřit cca 800 Kč)
- v ceně ubytování není zahrnuta případná noc na nové horské chatě AltiHut - 300 GEL (cca 2.700 Kč/noc)
- kapesné s sebou doporučuji mít částku odpovídající cca 150 - 200 € (jídlo, snídaně, večeře, suvenýry,...). Po příletu bude prostor na výměnu peněz - s sebou si vezměte eura.

Orientační finanční náročnost této akce je cca 25 tisíc.

Místní měna a ceny: 1 GEL (gruzínský lari ₾) = cca 9 Kč. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít eura a nebo lze využít výběr z bankomatu. Na platbu kartou se nedoporučuji spoléhat.

- ubytování stojí cca 35 - 40 GEL, večeře 10 - 13 GEL, pivo 3 - 5 GEL

Časový posun: +2h v době letního času nebo +3h v době zimního času, (GMT +4h)

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Zvažte očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Taktéž doporučuji ověřit platnost očkování proti tetanu.