Výstup na Kazbek, 5054 m v Gruzii

   Kazbek je právem považován za jednu z nejkrásnějších pětitisícovek. Jedná se o vyhaslou sopku, která leží v severní Gruzii poblíž hranice s Osetií. 

   Vydejte se na dobrodružný výstup na třetí nejvyšší vrchol Gruzie. Společně se pokusíme vystoupat až do výšky 5054 m a rozhlédnout se po celém Kavkaze. Kromě zážitků v horách nás jistě nadchne pohostinnost místních lidí a nádherná architektura. Podle dávné legendy je Kazbek horou, kde byl přikovaný mýtický Prométheus za trest, že bohům ukradl oheň a přinesl ho smrtelníkům. Tento vrchol byl poprvé slezen v roce 1868.

Mount Kazbek - Mkinvari - Kazbegi - Mkinvartsveri, 5054 m

Program:

1. den: odpolední odlet z Prahy nebo Vídně do Tbilisi - hlavního města Gruzie.

2. den: přistání na místě - zpravidla okolo 4h ráno. Případně sraz všech účastníků do 9:00 v Tbilisi na letišti - pokud nepoletíme společně. Dále pak přesun místní dopravou (mikrobus) do 160 km vzdálené Stepancmindy. Během přesunu je možné udělat dvě zastávky - u kostela a pomníku v Gudauri a zastávka na minerálních pramenech, které vyvěrají z hor. Ve Stepancmindě budeme okolo poledne a zde se ubytujeme v penzionu / hotelu. Odpoledne využijeme k odpočinku a dokoupení zásob jídla a plynu. Večeři je možné vyřešit v některé z místních restaurací.

3. den: ráno se v poklidu přesuneme auty ke Kostelu svaté Trojice na Gergeti, 2170 m. Zde nám část vybavení vezme pronajatý kůň. Následně již pěšky vyrazíme na první etapu kolem nové horské chaty AltiHut, která leží ve výšce 3014 m. Dále budeme pokračovat do dnešního cíle na horskou chatu - Betlemi Hut (Meteo Station), 3653 m. Za celý den nastoupáme cca 1600 výškových metrů a ujdeme 16 km. Na chatě je potřeba mít vlastní spacák a hodí se i karimatka - na chatě se netopí. Nově je zde možnost stravování (večeře 80 GEL, snídaně 65 GEL, pivo 17 GEL). 

4. den: budeme opět věnovat důkladné aklimatizaci a přípravě na vlastní výstup. Společně vystoupáme až do výšky 4000 - 4200 m. Dále bude následovat příprava a vysvětlení techniky na výstup a praktické vyzkoušení chůze na mačkách, použití cepínu a další nutné dovednosti.  

5. den: "summit day" začne odchodem ve 2h ráno. Dnes nás čeká vlastní výstup na samotný vrchol - Kazbeku, 5054 m. Výstup a sestup zpět na Betlemi Hut (Meteo Station) nám zabere celý den. Stoupat budeme po ledovci Gergeti, který v závěru dosahuje strmosti 40 stupňů. Po návratu na chatu zde ještě přespíme jednu noc.

6. den: sestoupíme zpět do Stepancmindy. Část vybavení nám opět snese pronajatý kůň. A po celodenním sestupu a ubytování oslavíme v místní restauraci - snad - vydařený výstup :-).

7. den: ráno po snídaní nás bude čekat přejezd do 160 km vzdáleného Tbilisi (cca 4h). Zde je možné odpoledne navštívit sirné lázně a nebo absolvovat prohlídku hlavního města Gruzie. V Tbilisi přespíme v hotelu.

8. den: transfér na letiště a odlet zpět do ČR. Návrat do vlasti ve večerních hodinách.

Podrobné informace:

Náročnost: doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přiměřenou fyzickou zdatnost. Samotný výstup na vrchol Kazbeku není technicky náročný (nejedná se o lezecký výstup) a bude mu předcházet důkladná aklimatizace.

Vhodný termín: červen až září - viz. kalendář akcí. V současnosti je vypsaný termín 04.-11.07.2020.

Pro skupinu od 6-ti osob je možné připravit tuto akci i v jiném termínu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Tbilisi), cena letenky cca 6.500 - 8.000 Kč (např. www.skyscanner.cz). Na místě pak budeme využívat místní dopravu - maršrutky, minibusy nebo pronajatá auta.

Ubytování: hostel ve Stepancmindě (2x), hotel v Tbilisi (1x) a horská chata Betlemi Hut (3x).

Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění v horách. Zásoby lze dokoupit ve Stepancminde, kde na to bude prostor. Doporučuji dehydratovanou stravu - např. Travellunch, tvrdý sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, čokoládu, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici. Na zvážení jsou přípravky na dezinfekci vody (např. Sanosil).

Doporučené vybavení: oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole, batoh cca 35-55l (dle zvolené varianty výstupu), sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (min. 2x), láhev na vodu / termoska, vařič (plynové bomby dokoupíme na místě), osobní lékárnička a léky, fotoaparát, čelovka, spacák, karimatku. U varianty přechodu přes hlavní vrchol Kazbeku je nutný stan.

Vybavení, které lze zapůjčit: turistické mačky, cepín, sedák, přilba, karabiny, teleskopické hole a event. stan

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce. Vízum pro vstup do Gruzie není nutné.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - např.: www.horokurzy.cz/alpenverein/

Základní cena: 12.000 Kč

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby, náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení potřebného horolezeckého vybavení na vlastní výstup - turistické mačky, cepín, přilba, sedák a karabiny.

Cena nezahrnuje:

- letenku: cca 6.500 - 8.000 Kč (např. www.skyscanner.cz).
- náklady na místní dopravu: 2.000 Kč/os (veškeré transfery z/na letiště, přesuny mezi Tbilisi a Stepancmindou, výjezd auty ke Kostelu svaté Trojice a pronájem koně na vynášku vybavení). 
- ubytování: 2.500 Kč/os - za celkem 6 nocí (u klasického výstupu bez nutnosti spaní ve stanu)
- kapesné s sebou doporučuji mít částku odpovídající cca 150 - 200 € (jídlo, snídaně, večeře, suvenýry,...). Po příletu bude prostor na výměnu peněz - s sebou si vezměte eura.

Místní měna a ceny: 1 GEL (gruzínský lari ₾) = cca 8 Kč. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít eura a nebo lze využít výběr z bankomatu. Na platbu kartou se nedoporučuji spoléhat.

- ubytování stojí cca 35 - 40 GEL, večeře 10 - 13 GEL, pivo 3 - 5 GEL (na Betlemi hut pak pivo 17 GEL, večeře 80 GEL a snídaně 65 GEL)

Časový posun: +2h v době letního času nebo +3h v době zimního času, (GMT +4h)

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Zvažte očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Taktéž doporučuji ověřit platnost očkování proti tetanu.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.