Írán a výstup na Damávand, 5610 m

   Persie - to byl dřívější název Íránu - zemi rozkládající se od Kaspického moře po Perský záliv. Našim hlavním cílem bude výstup na potencionálně stále aktivní sopku a současně nejvyšší vrchol této země - DAMÁVAND, 5610m. Tato oblast se nachází severovýchodně od hlavního města Teherán. Společně tak prožijeme netradiční týden na Blízkém východě. 

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Teheránu - hlavního města Íránu. Ubytování v hotelu a prohlídka města.

2. den: přesun pronajatými auty do základního tábora pod horou Kolun Bastak, 4176 m severně od Teheránu (cca 3h jízdy) a začátek aklimatizační túry. Dnešní noc strávíme ve výšce 3500 m a spát budeme v pronajatých stanech.

3. den: aklimatizační výstup na vrchol Kolun Bastak, který leží ve výšce 4176 m a sestup zpět do tábora. Následovat bude přesun po slavné "Haraz road" - jedna ze dvou hlavních silnic spojujících Teherán s Kaspickým mořem do horské vesnice Reineh. Ubytování bude na chatě s teplou sprchou.

4. den: po snídani nás čeká asi hodinový výjezd terénními auty do výšky cca 3000 m. Zde již pěšky vyrazíme do předsunutého tábora Bargah-e sevom ve výšce 4200 m. Ubytovaní budeme v nově zrekonstruovaném soukromém kempu, který nabízí moderní zázemí vč. elektřiny, wi-fi, horké vody a spaním pod střechou.

5. den: "summit day" - brzy ráno (okolo 5h) vyrazíme k vrcholu. Výstup zpravidla zabere 6 až 8 hodin a sestup zpět do tábora cca 2 až 3 hodiny. Vlastní výstup není technicky náročný, jen je potřeba zohlednit nadmořskou výšku.

6. den: sestup zpět do civilizace, přesun do vesnice Reineh a návštěva minerálních termálních lázní. V odpoledních hodinách návrat zpět do Teheránu a ubytování na hotelu. Večerní posezení a snad i menší oslava úspěšného výstupu :-).

7. den: dle časových možností další prohlídka vybraných zajímavostí v Teheránu a nákup suvenýrů. Následně přesun na letiště a odlet zpět do vlasti.

   Pozn.: program je připraven ve spolupráci s místní agenturou Iran Mountain Travel. Po celou dobu akce s námi bude místní průvodce. Taktéž veškeré fotografie, zde použité, jsou poskytnuty se svolením autora.

Podrobné informace:

Náročnost výstupu: doporučuji předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou a přiměřenou fyzickou zdatnost. Samotný výstup na vrchol není technicky náročný - nejedná se o horolezecký výstup a bude mu předcházet aklimatizace. (Není nutné použití turistických maček nebo cepínu.)

Vhodný termín: červen až srpen - viz. kalendář akcí.

Pro skupinu od 6-ti osob je možné připravit tuto akci i v jiném termínu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Teherán), cena letenky cca 9.000 Kč (např. www.skyscanner.cz). 

Ubytování: ve městech v hotelu***, dále pak horské chaty nebo vybavené stany. S sebou stačí pouze spacák (doporučuji s komfortem okolo nuly - třísezóní).

Stravování: v rámci zajištěného servisu od místní agentury budeme až na pár vyjímek využívat připravených snídaní, obědů i večeří. Není proto nutné si brát jídlo s sebou z Česka - navíc zdejší ceny jsou nižší než u nás. Případné omezení nebo stravovací preference doporučuji konzultovat před akcí. Taktéž není nutné brát s sebou vařič. Voda z kohoutku je pitná, event. lze zakoupit balenou nebo si vzít přípravky na dezinfekci (např. Sanosil).

Doporučené vybavení: oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu (teploty mohou klesnout k - 10 stupňů), teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (min. 2 páry - tenké a tlusté), láhev na vodu / termoska, osobní lékárnička a léky, čelovka a třísezóní spacák.

Cestovní doklady: cestovní pas s min. platností 6 měsíců po návratu z akce a bez izraelského razítka. Pro vstup do země je nutné vízum - bude řešeno společně pro všechny účastníky - včetně tzv. referenčního čísla.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 19.000 Kč

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby během akce a poplatky spojené s výstupem na Damávand.

Cena nezahrnuje:

- letenku: cca 9.000 Kč (např. www.skyscanner.cz) + poplatek spojený s udělením víz

- náklady na místní dopravu: 2.000 Kč/os (veškeré transfery z/na letiště a vnitrostátní přesuny)

- ubytování a stravování: 4.000 Kč/os - za celkem 6 nocí (až na výjimky je zajištěno společné stravování formou snídaně, oběda a večeře)

- kapesné s sebou doporučuji mít v hodnotě odpovídající cca 150 - 200 USD. Po příletu bude prostor na výměnu peněz - s sebou si vezměte americké dolary

Místní měna a ceny: Íránský rijál (IRR), 1000 IRR = cca 0,6 Kč. Lze vyměnit přímo na místě - doporučuji vzít s sebou americké dolary. Na platbu kartou a výběry z bankomatů se nedoporučuji spoléhat.

   Pozn.: v běžném obratu se však nejčastěji počítá s fiktivní - formálně neexistující tradiční měnou tománem (1 tomán = 10 rijálů). Při obchodní komunikaci je třeba neustále pozorně sledovat, v jaké jednotce jsou ceny uváděny, jinak může docházet k nepříjemným nedorozuměním.

Časový posun: +2:30, (GMT +3:30) - od dubna 2006 neužívá Írán letní čas - posun vůči ČR je tedy během evropského letního času pouze 1:30 hodiny.

Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Zvažte očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Taktéž doporučuji ověřit platnost očkování proti tetanu.

Bezpečnost: Írán se dá označit za velmi bezpečnou zemi navzdory situaci, která panuje ve sdělovacích prostředcích. Po celou dobu se budeme pohybovat v nekonfliktních regionech v doprovodu místního průvodce. Je potřeba dodržovat veškeré obecné doporučení pro pobyt v muslimských zemích (styl oblečení, chování, atd.).

Rezervační formulář