Výstup na turecký ARARAT, 5137 m

   Výstup na bájemi opředený nejvyšší vrchol Turecka - Ararat, kdy se společně vydáme do výšky 5137 metrů. Tato kuželovitě zasněžená hora už od nepaměti přitahuje pozornost a podle pověsti, zde přistála Noemova archa po potopě světa. V rámci aklimatizace nás čeká dvoudenní trek ve výšce 3000 metrů. V doprovodu místního průvodce poznáme kurdskou kulturu, památky a místní zvyky.

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Igdiru v Turecku, s přestupem v Istanbulu. Následně přesun do města Doğubeyazıt a noc v hotelu.

2. den: aklimatizační trek a výstup na Malý Ararat ve výšce 3896 m. Následně návrat zpět do hotelu.

3. den: přejezd pronajatým minibusem do vesnice Eli (2200 m) a začátek treku do prvního kempu, který leží v nadmořské výšce 3200 metrů. Po příchodu nás čeká připravený čaj a teplé jídlo. Spát budeme v připravených stanech.

4. den: výstup do druhého tábora v nadmořské výšce 4200 m, noc ve stanech a příprava na vrcholový den. 

5. den: velmi brzký start a výstup na vlastní vrchol Araratu, 5137 m (cca 5 až 7 hodin chůze). Následně se vrátíme zpět do druhého tábora, kde nás čeká krátký odpočinek a připravené jídlo. Dnešní den ještě sejdeme do prvního tábora ve výšce 3200 m, kde strávíme noc opět ve stanech. 

6. den: .po snídani sestoupíme zpět do vesnice Eli, kde na nás bude čekat připravené auto. Následovat bude přesun do Dogubayazit, kde po pauze na sprchu a oběd začne odpolední prohlídka. Čeká nás palác Ishakpasa a další památky v okolí.

7. den: rezervní den pro výstup na vlastní vrchol Araratu. V případě nevyužití tohoto dne pro výstup - podnikneme návštěvu termálních lázní nebo jiný kulturní program. Noc strávíme na hotelu.

8. den: odlet zpět do ČR a návrat domů

Podrobné informace:

Náročnost: střední - doporučuji předchozí zkušenosti s VHT. Technicky se nejedná o náročný výstup. Problémem je hlavní nadmořská výška přesahující 5000 metrů.

Vhodný termín: celoročně. Aktuální termín lze nalézt v kalendáři akcí.

  • Pro skupiny od 6-ti hostů lze výpravu připravit v libovolném termínu.
  • Letní výstup - červen až září.
  • Lze také připravit zimní skialpovou výpravu.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Igdir)

Ubytování: 2x hotel v Doğubeyazıt, vybavené stany - nutný je pouze vlastní dobrý spacák (ideálně péřový)

Stravování: během vlastního treku je zajištěna plná penze - tedy snídaně, obědy a večeře. Není tedy potřeba si brát velké zásoby jídla. S sebou doporučuji pouze menší svačiny - tedy energetické tyčinky, čokoládu, sušené ovoce a ořechy, sušené maso apod. Vše lze také dokoupit na místě. Vodu budeme kupovat balenou.

Doporučené vybavení: funkční oblečení v přiměřeném množství a pevná nepromokavá obuv do horského terénu, teleskopické hole, batoh cca 35-40l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (tenké prstové + tlusté lyžařské nebo palčáky), láhev na vodu, osobní lékárnička a léky, čelovka a teplý spacák (bude se spát ve stanech ve výšce až 4200 m).

Cestovní doklady: pro krátkodobou návštěvu Turecka (nepřesahující 3 měsíce) je pro občany ČR zaveden bezvízový styk. Ke vstupu do Turecka stačí cestovní pas s platností nejméně 5 měsíců od data vstupu na turecké území.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Základní cena: 18.500 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a povinný permit.

Cena nezahrnuje:

- zpáteční letenku (cca 8.000 - 9.000 Kč)

- ubytování (hotel v Doğubeyazıt, vybavené stany), plnou penzi po celou dobu treku, zapůjčení maček na místě a veškerou lokální dopravu na místě - 5.500 Kč/os

- stravování ve městech, případné vstupné a spropitné

Místní měna: 1 TRY (turecká lira) = cca 1,50 Kč. Pro směnu na místě doporučuji vzít eura. Ceny se v Turecku výrazně neliší od cen v ČR.

Časový posun: +1h v době letního času nebo +2h v době zimního času, (GMT +3h)

Očkování: Pro vstup do Turecka není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuji očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu. Taktéž je dobré si ověřit platnost očkování proti tetanu a aktuální covid podmínky.

Rezervační formulář