Výstup na turecký ARARAT, 5137 m

   Výstup na bájemi opředený nejvyšší vrchol Turecka - Ararat, kdy se společně vydáme do výšky 5137 metrů. Tato kuželovitě zasněžená hora už od nepaměti přitahuje pozornost a podle pověsti, zde přistála Noemova archa po potopě světa. V rámci aklimatizace nás čeká dvoudenní trek ve výšce 3000 metrů. V doprovodu místního průvodce poznáme kurdskou kulturu, památky a místní zvyky.

Program:

1. den: odlet z Prahy nebo Vídně do Igdiru nebo Vanu v Turecku - s přestupem v Istanbulu. Následně přesun do města Doğubeyazıt a noc v hotelu.

2. den: přejezd pronajatým minibusem do výchozího místa treku ve výšce cca 2200 m n. m. a začátek výstupu do prvního kempu, který leží v nadmořské výšce 3400 metrů. Po příchodu nás čeká připravený čaj a teplé jídlo. Spát budeme v připravených stanech. Doprovázet nás bude místní průvodce a část vybavení nám vynesou koně. 

   Pozn.: na hotelu je možné si nechat část nepotřebného vybavení a oblečení, které nebude nutné pro vlastní výstup.

3. den: výstup do druhého tábora v nadmořské výšce 4100 m, noc ve stanech a příprava na vrcholový den. 

4. den: brzký start a výstup na vlastní vrchol Araratu, 5137 m - který zabere cca 5 až 6 hodin chůze. Následně se vrátíme zpět do druhého tábora, kde nás čeká krátký odpočinek a připravené jídlo. Dnešní den ještě sejdeme do prvního tábora ve výšce 3400 m, kde strávíme poslední noc ve stanech. 

5. den: .po snídani sestoupíme zpět do výchozího místa, kde na nás bude čekat připravené auto. Následovat bude přesun do Dogubayazitu, kde po pauze na sprchu a oběd začne odpolední prohlídka. Čeká nás palác Ishakpasa a místo kde uvidíme Noemovu archu. Pro zájemce je možná návštěva tureckých lázní - Hamam.

   Případně lze tento den využít jako náhradní pro výstup. Následovat pak bude sestup přímo až do Doğubeyazıtu a noc v hotelu.

6. den: odlet zpět do ČR a návrat domů

   U zimní skialpové varianty podnikneme aklimatizační túru v okolí Araratu a následně vlastní výstup bude probíhat přes  dva výškové tábory ve výšce 2800 a 3400 metrů. Zde využijeme připravené stany a s vynáškou vybavení nám pomohou koně nebo nosiči. Taktéž máme zajištěný servis v podobě stravování. Na lyžích se tedy budeme pohybovat s menším batohem.   

Podrobné informace:

Náročnost: střední - doporučuji předchozí zkušenosti s VHT. Technicky se nejedná o náročný výstup. Problémem je hlavně nadmořská výška přesahující 5000 metrů.

Vhodný termín: březen až říjen. Aktuální termín lze nalézt v kalendáři akcí.

  • Letní výstup - červen až říjen.
  • Zimní skialpový výstup - únor až duben.

Doprava: letecky (Praha / Vídeň - Igdir / Van).

Ubytování: hotel v Doğubeyazıt, vybavené stany - nutný je pouze vlastní dobrý spacák.

Stravování: během vlastního treku je zajištěna plná penze - tedy snídaně, obědy a večeře. Není tedy potřeba si brát velké zásoby jídla. S sebou doporučuji pouze menší svačiny - tedy energetické tyčinky, čokoládu, sušené maso apod. Vše lze také dokoupit na místě. Vodu budeme mít k dispozici balenou.

Doporučené vybavení: funkční oblečení v přiměřeném množství a pevná kotníková obuv do horského terénu (pohorky), teleskopické hole, batoh cca 35-40l, sluneční brýle, opalovací krém, šátek, čepice a rukavice (tenké prstové + tlusté lyžařské nebo palčáky), láhev na vodu / termosku, osobní lékárnička a léky, čelovka a teplý spacák (bude se spát ve stanech ve výšce do 4200 m, ideálně pak s komfortem okolo nuly až mínus 5°C). Karimatka není nutná, stejně tak není nutné brát žádné věci na vaření (ešus, vařič apod.). 

   U zimního výstupu pak kompletní lyžařské vybavení (lyže, vázání, pásy, boty, hole a haršajzny), lavinový set, přilba, mačky a turistický cepín. Taktéž je nutné mít péřový spacák s komfortem min. mínus 10°C.

Cestovní doklady: pro krátkodobou návštěvu Turecka (nepřesahující 3 měsíce) je pro občany ČR zaveden bezvízový styk. Ke vstupu do Turecka stačí cestovní pas s platností nejméně 5 měsíců od data vstupu na turecké území.

Cestovní pojištění: podmínkou účasti je platné cestovní pojištění - např. ČHS Trio nebo Alpenverein, který platí pro výstupy do 6000 m n. m.

Základní cena: 19.500 Kč/os

Cena zahrnuje: odměnu za veškeré průvodcovské služby a vyřízení povinného permitu pro výstup. V ceně je zahrnuta i vynáška vybavení do výškových táborů.

Cena nezahrnuje:

- zpáteční letenku - cca 9.000 - 11.000 Kč

- ubytování (2x hotel v Doğubeyazıt a 3x vybavené stany), plnou penzi po celou dobu treku (snídaně, obědy, večeře), zapůjčení maček a veškerou lokální dopravu na místě - 6.500 Kč/os

- případné spropitné

Místní měna: 1 TRY (turecká lira) = cca 1,20 Kč (stav k lednu 2023). Pro směnu na místě doporučuji vzít eura. Ceny se v Turecku výrazně neliší od cen v ČR.

Časový posun: +1h v době letního času nebo +2h v době zimního času, (GMT +3h)

Očkování: Pro vstup do Turecka není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuji očkování proti hepatitidě typu A+B a břišnímu tyfu. Taktéž je dobré si ověřit platnost očkování proti tetanu.

Rezervační formulář