Zimní přechod Fagaraše v Rumunsku

   Vícedenní putování ve sněhem pokrytém a stále divokém rumunském pohoří Fagaraš (Făgăraș nebo Munții Făgărașului) lze považovat za regulérní zimní podnik. Je možné, že po celou dobu nikoho nepotkáme a celé pohoří, která se rozkládá na historické hranici Sedmihradska (Transilvánie) a Valašska bude jen pro nás. Fagaraš je současně nejvyšší a nejrozlehlejší pohoří v Rumunsku.

Program:

1. den: odpolední odjezd vlakem z ČR směrem do Rumunska s přestupem v Budapešti (předpokládaný odjezd - Praha 15:52 nebo Brno 18:23)
2. den: z výchozího bodu v obci Avrig (předpokládaný přijezd ve 12:50) se přesuneme podél stejnojmenné řeky a nejprve lesnatým údolím Piciorul Barcaciului vystoupáme k chatě Cabana Barcaciu (1550 m), kde strávíme první noc. Současně proběhne seznámení s programem a trénink v používání lavinové výbavy.
3. den: po snídani vyrazíme z chaty již na vlastní hlavní hřeben pohoří Fagaraš. Kolem horského plesa Avrig (2007 m) projdeme přes Vf. Garbova (2188 m), Vf. Scara (2306 m) až k bivakovací boudě v sedle Saua Scarii (2146 m). Zde se nachází bivak pro cca 4-6 osob.
4. den: dnešní etapa povede na východ po hlavním hřebeni přes Vf. Musceaua Scarii (2277 m), sedlo Saua Serbotei (2123 m), Vf. Serbota (2331 m), Vf. Negoiu (2535 m) a traverzem k jezeru L. Caltun (2130 m). Zde je prostorný bivak pro 6-10 osob (s nelogickým otevíráním dveří směrem ven).
5. den: z bivaku budeme pokračovat na SV po hlavním hřebeni přes Vf. Paltinului (2399 m) k jezeru L. Balea (2030 m). Jediné místo na hlavním hřebeni, kde lze event. doplnit benzín nebo zásoby (bez záruky). Je zde stanice horské služby - Salvamont. V rámci podmínek lze noc strávit zde a nebo pokračovat dále na východ po hlavním hřebeni přes sedlo Saua Caprei (2315 m) k dalšímu jezeru L. Capra (2249 m). Traverzem a následně ostrým stoupáním se dostaneme do sedla Portita Arpasului (2175 m) a současně k bivakovací boudě Ref. Fereastra.
6. den: z bivaku relativně pohodlně sestoupíme přes sedlo Portita Arpasului (2175 m) údolím Piscul Podragului do vesnice Victoria. Večerním vlakovým spojem se následně vydáme zpět do ČR (cesta vlakem zabere cca 17h)
(7. den: dopolední příjezd zpět do ČR)
Vzhledem k počasí a aktuálním podmínkám může dojít ke změně programu.

Podrobné informace:

Náročnost: nutná je předchozí zkušenost s pobytem v zimních horách a příměřená fyzická zdatnost (převýšení do 1000 m/den, 5-6 h chůze/den)
Vhodný termín: celoročně (včetně letní varianty)
Doprava: mezinárodní vlaková doprava (po trase Brno-Bratislava-Budapešť-Sibiu-Avrig)
Ubytování: 1x horská chata Cabana Barcaci + lze využít bivakovací boudy (nelze se ovšem na ně spoléhat a tak je nutné mít s sebou stan)
Stravování: z vlastních zásob - bez možnosti doplnění (doporučuji dehydratovanou stravu - např. travellunch, sýr, salám, sušené ovoce, sladkosti, ovesné a bramborové kaše, čaj, cukr a slivovici)
Základní cena: 5.900 Kč
při min. účasti 4 hostů
Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA, půjčení sněžnic, teleskopických holí, lavinového setu (vyhledávač, lopata, sonda), turistické mačky a cepín
Cena nezahrnuje: náklady na dopravu vlakem (cca 2.000 Kč) a 1x přespání na horské chatě (cca 400 Kč/os/noc se snídaní)
Doporučené vybavení
: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 50-60l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), termoska, vařič+dostatek paliva (plyn/benzín), osobní lékárnička a léky, fotoaparát, čelovka, teplý spacák, karimatku, stan a vlastní jídlo.
Vybavení, které si lze zapůjčit:

  • sněžnice
  • teleskopické hole
  • lavinový set
  • turistické mačky a cepín
  • (stan)

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.