VIA FERRATY po Švýcarsku

   Jestliže se o Švýcarsku říká, že i tráva je zde zelenější a nebe modřejší, tak to samé platí i o zdejších zajištěných cestách. Švýcarské via ferraty jsou typické moderním a kvalitním jištěním, množstvím nápaditých a velmi atraktivních prvků behem lezení a nádhernou kulisou.  Během šesti dnů ve švýcarském Wallisu na nás budou čekat jak kratší sportovnější kousky, tak celodenní horské výstupy v těsné blízkosti čtyřtisícových velikánů.

foto: Jakub Cejpek, https://www.cejpek.com/
foto: Jakub Cejpek, https://www.cejpek.com/

Program a průběh akce:

1. den odjezd z ČR v ranních hodinách a přesun do oblasti Saas Grund. Cesta do Švýcarska trvá cca 10-12 hodin i s pauzami na odpočinek. Po příjezdu se ubytujeme v příjemné penzionu Saaserheim a před večeří se ještě vyrazíme protáhnout na Mini Klettersteig Saas Grund. První zajištěnou cestu v docházkové vzdálenosti od penzionu, která nabízí několik variant v obtížnosti B až D na cca 30 min. lezení. 


2. až 6. den:
 každý den podnikneme jeden celodenní ferratový výpad na místní zajištěné skvosty, vybírat můžeme z těchto via ferrat:

   Do výchozího bodu - salaší Kreuzboden 2397 m nás téměř od penzionu vyveze lanovka. Odtud nás bude čekat cca 6 hodinová ferratová klasika vedoucí na vrchol Jegihorn 3206 m (450 výškových metrů zajištěný úsek, doba lezení 3h). 
 • Jegihorn Klettersteig C/D, var. E/F
   Do výchozího bodu - salaší Kreuzboden 2397 m nás téměř od penzionu vyveze lanovka. Odtud nás bude čekat cca 6 hodinová ferratová klasika vedoucí na vrchol Jegihorn 3206 m (450 výškových metrů zajištěný úsek, doba lezení 3h). 
 • Mittaghorn Klettersteig B

   Pro krátký přesun do malebného horského městečka Saas - Fee využijeme hromadnou dopravu a dále se vyvezeme lanovkou do stanice Maste 4 2572 m ležící na okraji ledovce Feegletscher. Po hodinovém nástupu výstoupíme pohodovým a panoramatickým zajištěným hřebenem na Mittaghorn 3143 m  (470 výškových metrů zajištěný úsek, doba lezení 2h). Po asi hodinovém sestupu opět využijeme lanovku do údolí a vydáme se na prohlídku centra Saas - Fee. Celý den strávíme pod dohledem majestátného masívu Mischabel a především nejvyšší hory Švýcarska - Dom 4545 m.

 • Eggishorn Klettersteig B/C
   Výprava za největším evropským ledovcem - Aletschgletscher. Hodinový přesun autem a výjezd lanovkou (není v ceně ubytování) na Eggishorn 2905 m, zde kratší hřebenová ferrata v obtížnosti B/C s atraktivním vysutým mostem (160 metrů zajištěný úsek, doba lezení  do 2h). To ale zde nebude všechno. Zpět k autu do Fiesch vyrazíme po turistické cestě Aletsch Panoramaweg, která je zařazena pod ochranu UNESCO. a její součástí je také i 1 km dlouhý tunel. Výhledy na čtyřtisícovky Mnich, Jungfrau, Aletschhorn...
 • Erlebnisklettersteig Gemmiwand C

   Zajištěná cesta na Gemmipassu patří k typickému zástupci tzn. fun ferraty, kde si více než v horách cítíte jako v lanovém parku. Lanový most na začátku je poměrně běžným prvkem, ale jeho délka 65 metrů je více než nadstandardní. Hned po jeho překonání začínají další unikátní atrakce - visuté špalky, kulatiny, 20 metrový žebřík, na kterém se otočíte o 540 stupňů, síť atd. U některých překážek jsou uvedeny i obtížnostní varianty podle stylu, jakým je hodláte překonat. Vše se odehrává vysoko nad městečkem Leukerbad, takže o výhledy není nouze. Délka této zajištěné srandy je cca 300 metrů, vyškové převýšení 30 metrů,  její překonání nám zabere zhruba hodinku a půl.

 • Kandersteg - Klettersteig - Allmenalp D
   Naprostá lahůdka, tuhle parádu na okraji Bernských Alp rozhodně z programu nevynecháme. Snad každý metr této 350 metrů dlouhé cesty něčím překvapí. Ze začátku je to mírně převislý žebřík, nepálský most, obzvláště vypečený žebřík (který se s vámi otočí o 180 stupňů), 40 metrů dlouhá lanovka, lezení v těsné blískosti vodopádu a mnohá další zajištěná překvapení této hravé ferraty. Po dokončení výstupu, který zabere 3 - 4 hodiny je ještě krátký pěšší přechod k horní stanici lanovky s hospůdkou.
 • Klettersteig Leukerbad Daubenhorn D
   Pokračování ve švýcarských ferratových lahůdkách další dobrotou nejvyššího kalibru. Daubenhorn Klettersteig patří k největším dardám, které si můžete na tomto poli zakusit, nicméně vězte, že vám, na rozdíl od návštěvy cukrárny, nějaké ty kalorie spíš ubere. Více než 2 kilometry lana, 930 výškových metrů, obtížnost až E (lze vynechat), další výstup na bezmála třítisícový vrchol, úžasná expozice, průlez skalní trhlinou či jeskyní, množství žebříků...  To je nejdelší zajištěná cesta v celém Švýcarsku.
 • Mammut Klettersteig Zermatt B, C/D a D/E

   Co by to bylo za výlet do Švýcarska, kdybychom se nepodívali do Zermattu? Prohlídku toho téměř mýtického městečka samozřejmě spojíme s ferratování. Nad městem na nás čeká plnohodnotná, sportovněji laděná zajištěná cesta, které nabízí tři varianty obtížnosti a luxusní výhled na Matterhorn k tomu.

Podrobné informace:

Náročnost: střední až těžší, vyžadovány jsou předchozí zkušenosti a dobrá fyzická kondice (obt. ferrat B až D) 
  Aktuální termíny pro sezónu 2017:

 • 22.-27.08.2017 (út-ne) 
 • 26.09.-01.10.2017 (út-ne) 

Vhodný termín: od začátku června do konce září
Doprava: vlastní - nebo s možností spolujízdy s horským průvodcem
Ubytování: penzion Saaserheim nebo jiný v okolí Saas Grund, v ceně ubytování je automaticky tzv. Bürgerpass, tedy zdarma veškeré vlaky a hromadná doprava v regionu, kterou budeme využívat po celou dobu kurzu

Stravování: lze využít snídaně / polopenze v penzionu nebo z vlastních zásob (apartmány jsou vybaveny kuchyňkou)
Základní cena: 6900 Kč/os (při min. účasti 4 hostů)
Cena zahrnuje: služby horského průvodce s mezinárodní licencí UIMLA, který se Vám bude věnovat po celou dobu výstupu, náklady průvodce a zapůjčení vybavení (sedák, prsní úvazek s plochou smyčkou, přilbu, ferratovou brzdu a turistické mačky s cepínem)
Cena nezahrnuje: náklady na dopravu, ubytování a event. využití lanovky

 • při spolujízdě s horským průvodcem z ČR cca 2000 Kč/os
 • 5x ubytování (cca 45 CH/noc/se snídaní)

Doporučené vybavení: kvalitní oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), čelovka, sluneční brýle, opalovací krém, čepice a rukavice (vč. náhradních), láhev na vodu, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, cestovní doklady.

Rezervační formulář: