Similaun 3606 m - na sněžnicích po stopách Ötziho

   Jarní výstup na pátý nejvyšší vrchol Ötztalu - Similaun 3606 m přes stejnojmenou chatu Similaunhütte. Tato hora, ležící v hřebeni Schnalskamm, na samé hranici mezi Rakouskem a Itálii je sice trochu ve stínu nedaleké Wildspitze nebo Weißkugelu, nabízí ovšem něco navíc. Kromě poctivé alpské zimní dřiny (exponovaný skalní hřeben, přechod ledovce, nemálé převýšení) nás totiž také čeká návštěva sedla Tisenjoch ve výšce 3210 m, místa kde byla v roce 1991 nalezena v ledu mumie člověka z doby bronzové pojmenovaná Ötzi.

Program:

1. den: brzký ranní odjezd z ČR do Ventu, případně sraz na místě v dopoledních hodinách. Výstup údolím Nidertal na chatu Similaunhütte 3019 m (cca 5h / převýšení 1123 m), kde se na 2 noci ubytujeme. Během túry se seznámíme s nezbytnými zásadami pro bezpečný pohyb v zimních horách (lavinová problematika). Po večeři se pak připravíme na výstup po ledovci v lanovém družstvu a naplánujeme zítřejší vrcholový útok.

2. den: celodenní vrcholová túra. Od chaty vystoupáme po ledovci Niederjochferner okolo Klein Similaun až na sněhový vrcholový hřebínek vedoucí na samotný vrchol Similaun 3606 m. U vrcholového kříže pak budeme odměněni výhledy od Dolomit přes Ortler až po Bernské alpy ve Švýcarsku. Sestup zpět pak po stejné trase

3. den: dopoledne vyrazíme ještě od chaty po hřebeni západním směrem až do sedla Tisenjoch 3210 m, kde si prohlédneme místo naleziště sněžného muže - Ötziho. Odtud již pak ásledně sestoupíme zpět do Ventu a vyrazíme k domovům.

Kromě samotného výstupu se budeme věnovat praktické části kurzu, která bude zaměřena na:

 • správná volba vybavení na alpské túry
 • pohyb v lanovém družstvu
 • technika chůze na mačkách (výstup, traverz, sestup, volba trasy)
 • brždění pádu cepínem
 • používání základní lezecké výbavy
 • postup záchrany a vyproštění z ledovcové trhliny
 • využití GPS a mapy v praxi
 • nouzový bivak, použití žďárského vaku

Večerní část na chatě pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

 • plánování túry a výpočet její délky
 • práce s mapou, GPS, měření sklonu svahu, orientace
 • tipy na vybavení

Podrobné informace:

Lokalita: Rakousko (spolková země Tyrolsko), Ötztalské Alpy
Termín zima 2017:
 24.- 26. 3. 2017
Doprava:
individuální s možností spolujízdy s horským průvodcem
Ubytování:
chata Similaunhütte
Stravování:
 snídaně nebo polopenze na chatě ( 12 nebo 28 euro) nebo z vlastních zásob
Základní cena: 3900 Kč/os
(při min. účasti 4 hostů)
Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení chybějícího vybavení (sněžnice, lavinové vybavení, přilba, sedák, mačky, cepín)
Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování ( 23 e / osoba / noc)
Doporučené vybavení
: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-40l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), láhev na vodu, fotoaparát, čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady, spacák.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět