Se sněžnicemi na Großer Priel (2515 m) - nejvyšší vrchol Totes Gebirge

   Výuková třídenní akce zaměřená na pohyb v zimních horách na sněžnicích, plánování túry, orientaci a vyhodnocení lavinového nebezpečí v praxi. Součástí kurzu je praktická část zaměřena na správné používání lavinové výbavy a nácvik postupu při vyhledávání v lavině. Dále podnikneme celodenní zimní túru, během které se pokusíme vystoupit na nejvyšší vrchol Mrtvých hor - Grosser Priel 2515 m, a podíváme se do centrální části tohoto pohoří známého pro svou takřka měsíční krajinu.

Program:

1. den: sraz v Hinterstoderu v 11:00. Následně vystoupáme na chatu Prielschutzhaus (1420 m), kde se ubytujeme po obě noci. V podvečer proběhne seznámení s programem a krátká přednáška o vybavení a pohybu v zimních horách.

2. den: celodenní túra do centrální části Totes Gebirge s pokusem o výstup na nejvyšší vrchol tohoto pohoří - Grosser Priel 2515 m (cca 8h až 10h, převýšení 1100 m). Cestou si vyzkoušíme techniku chůze na sněžnicích do kopce, po rovině i v sestupu. Zásady orientace v terénu, vyhodnocení lavinové situace a další potřebné věci pro pobyt v zimních horách. Večer na chatě proběhne zhodnocení túry a další povídání o lavinách.

3. den: půldenní túra spojená s nácvikem vyhledávání v lavině a postupu při stržení lavinou. Novinkou je praktická ukázka lavinového batohu s airbagem a jeho odpálení. Ukončení kurzu je plánované okolo 14h.

Praktická část kurzu během dne bude zaměřena na:

 • správná volba vybavení na zimní túry
 • technika chůze na sněžnicích (výstup, traverz, sestup, volba trasy)
 • používání základní lavinové výbavy, kontrola funkčnosti
 • postup záchrany (vyhledání, sondování, kopání) + následná záchrana a transport
 • testování stability sněhu, vyhodnocení lavinového nebezpeční
 • měření sklonu svahu
 • využití GPS a mapy v praxi
 • nouzový bivak, použití žďárského vaku
 • praktická ukázka použití lavinového batohu s airbagem

Večerní část na chatě pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

 • plánování zimní túry a výpočet její délky
 • práce s mapou, GPS, měření sklonu svahu
 • obecně o lavinách a možnostech předpovědi a vyhodnocení informací z internetu
 • vznik lavin, stupnice lavinového nebezpečí
 • tipy na vybavení

(V závislosti na aktuálních sněhových podmínkách je možná změna programu a volby túr.)

Podrobné informace:

Lokalita: pohoří Totes Gebirge, Rakousko
Vhodný termín:
od prosince od konce dubna
Doprava:
vlastní nebo s možností spolujízdy s horským průvodcem
Ubytování:
horská chata Prielschutzhaus nebo její winterraum (tzn. menší prostor pro cca 20 osob, vytápěný, s matracemi, ale bez elektřiny, nutnost vlastního spacáku). Zimní provoz chaty je od 10.03. do 01.05.2017.
Stravování:
doporučujeme využít stravování na chatě, s sebou pouze jídlo a pití na pobyt venku během dne. V případě spaní na ve winterraumu plně z vlastních zásob (k dispozici bude vařič u průvodce).
Základní cena: 3900 Kč/os
(při min. účasti 3 hostů)
Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení vybavení (sněžnice, teleskopické hole a lavinový set - vyhledávač, lopata, sonda)
Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování
Doporučené vybavení
: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), termoska, fotoaparát, čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.