Großvenediger (3666 m) na sněžnicích

   Großvenedigr - Velký Benátčan je považován za nejkrásnější pyramidu východních alp. Výstup na tento čtvrtý nejvyšší vrchol celého Rakouska patří mezi povinnou četbu každého vysokohorského turisty. Společně se vydáme k vrcholovému kříži na sněžnicích severní výstupovou trasou a užijeme si výhledy na celý téměř dvousetkilometrový hřeben Vysokých Taur.

Program:

1. den: brzký ranní odjezd z ČR, přesun do vesničky Sulzau (event. sraz ve 12h přímo na místě). Výstup na luxusní alpskou chatu Kürsingerhütte (2558 m), kde se na 2 noci ubytujeme. Večer proběhne seznámení s programem, horolezeckým vybavením a celkově se společně připravíme na nadcházející výstup. 

POZNÁMKA: V případě zimního výstupu je nutné sraz na místě posunout na 9h ráno. Při delší zimní variantě výstupu na horskou chatu nás čeká cca 23 km s převýšením 1750 výškových metrů.

2. den: výstup z chaty povede východním směrem k ledovci Obersulzbachkees, po kterém vystoupíme do sedla Venedigerscharte. Odtud už nás bude čekat technicky nenároční východní hřeben k vrcholovému kříži ve výšce 3666 m. Sestup zpět je po stejné cestě a pokud budeme mít ještě dostatek sil a času, můžeme ještě vytoupit na vedlejší Kleinvenediger 3471 m.

3. den: dopoledne bude buď vyhrazeno pro nácvik lezeckých dovedností a lanových technik (pohyb po ledovci, lanové techniky, apod.) nebo můžeme ještě na lehko vystoupit na vrchol Keeskogel 3291 m tyčící se přímo nad chatou. V případě zimního výstupu je tento den vyhrazen pouze pro sestup a cestu zpět do ČR.

Kromě samotného výstupu se budeme věnovat praktické části kurzu, která bude zaměřena na:

  • správná volba vybavení na alpské túry
  • pohyb v lanovém družstvu a základy pohybu po ledovci
  • technika chůze na mačkách (výstup, traverz, sestup) a brždění cepínem
  • postup záchrany a vyproštění z ledovcové trhliny

Večerní část na chatě pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

  • plánování túry a výpočet její délky
  • práce s mapou, GPS, měření sklonu svahu, základy orientace
  • tipy na vybavení a další

Podrobné informace:

Lokalita: Rakousko (spolková země Salzbursko), Národní park Vysoké Taury

Vhodný termín: celoročně - v závislosti na otevírací době horské chaty

Doprava: individuální s možností spolujízdy s horským průvodcem

Ubytování: horská chata Kürsingerhütte, 2558 m (www.kuersinger.at)
- otevřeno od pol. března do konce září

Stravování: lze využít snídaně nebo polopenze na chatě (doporučujeme) nebo z vlatních zásob

Základní cena: 3.900 Kč/os

Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení chybějícího vybavení (sněžnice, lavinové vybavení, přilba, sedák, mačky a cepín)

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování

Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), láhev na vodu/termosku, fotoaparát, čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady a spací vložku nebo tenký spacák.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.