Grossvenediger (3666 m) na sněžnicích

   Grossvenediger - Velký Benátčan je považován za nejkrásnější pyramidu východních alp. Výstup na tento čtvrtý nejvyšší vrchol celého Rakouska patří mezi povinnou četbu každého vysokohorského turisty. Začátkem jara se vydáme k vrcholovému kříži na sněžnicích severní výstupovou trasou a užijeme si výhledy na celý téměř dvousetkilometrový hřeben Vysokých Taur.

Program:

1. den: brzký ranní odjezd z ČR, přesun do vesničky Sulzau (event. sraz ve 12h přímo na místě). Výstup na luxusní alpskou chatu Kürsingerhütte (2558 m), kde se na 2 noci ubytujeme (lze využít nákladní lanovku a nechát si vyvézt vybavení na chatu). Večer proběhne seznámení s programem, horolezeckým vybavením a celkově se společně připravíme na nadcházející výstup.
   POZNÁMKA: V případě zimního výstupu, kdy bude v provozu pouze winterraum je nutné sraz na místě posunout na 9h ráno. Při delší zimní variantě výstupu na chatu nás čeká cca 23 km s převýšením cca 1750 výškových metrů.

2. den: výstup z chaty povede východním směrem k ledovci Obersulzbachkees, po kterém vystoupíme do sedla Venedigerscharte. Odtud už nás bude čekat technicky nenároční východní hřeben k vrcholovému kříži ve výšce 3666 m. Sestup zpět je po stejné cestě a pokud budeme mít ještě dostatek sil a času, můžeme ještě vytoupit na vedlejší Kleinvenediger 3471 m.

3. den: dopoledne bude buď vyhrazeno pro nácvik lezeckých dovedností a lanových technik (pohyb po ledovci, lanové techniky, apod.) nebo můžeme ještě na lehko vystoupit na vrchol Keeskogel 3291 m tyčící se přímo nad chatou. Následně sestoupíme zpět k autům a pojedeme domů. V případě vlastní dopravy si lze pobyt prodloužit a využít některý ze skiareálů (Kaprun, Kitzbühl...).

Kromě samotného výstupu se budeme věnovat praktické části kurzu, která bude zaměřena na:

 • správná volba vybavení na alpské túry
 • pohyb v lanovém družstvu
 • technika chůze na mačkách (výstup, traverz, sestup, volba trasy)
 • brždění pádu cepínem
 • používání základní lezecké výbavy
 • postup záchrany a vyproštění z ledovcové trhliny
 • využití GPS a mapy v praxi
 • nouzový bivak, použití žďárského vaku

Večerní část na chatě pak bude věnována teoretickým věcem ohledně:

 • plánování túry a výpočet její délky
 • práce s mapou, GPS, měření sklonu svahu, orientace
 • tipy na vybavení

Podrobné informace:

Lokalita: Rakousko (spolková země Salzbursko), Národní park Vysoké Taury
Vhodný termín:
celoročně - v nabídce je letní i zimní varianta programu
31.03.-02.04. nebo 07.-09.04.2017
Doprava:
individuální s možností spolujízdy s horským průvodcem
Ubytování:
horská chata Kürsingerhütte, 2558 m (www.kuersinger.at)
Stravování:
 lze využít snídaně nebo polopenze na chatě (doporučujeme) nebo z vlatních zásob
Základní cena: 3900 Kč/os
(při min. účasti 4 hostů)
Cena zahrnuje: náklady mezinárodního horského průvodce UIMLA a zapůjčení chybějícího vybavení (sněžnice, lavinové vybavení, přilba, sedák, mačky a cepín)
Cena nezahrnuje: náklady na dopravu a ubytování a případně nákladní lanovku
Doporučené vybavení: teplé oblečení a pevná nepromokavá obuv do horského terénu a sněhu, teleskopické hole, batoh cca 35-45l, sluneční brýle, opalovací krém, návleky, čepice a rukavice (včetně náhradních), láhev na vodu/termosku, fotoaparát, čelovka, osobní lékárnička a léky, cestovní doklady a spací vložku nebo tenký spacák.

Rezervační formulář

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.