BRENTA - přechod legendární ferratové stezky Via delle Bocchette

   Brenta ležící v severní Itálii připomíná svým charakterm Dolomity. Celým pohořím se jako červená nit táhne ferratová stezka - Via delle Bocchette. Tyto zajištěné cesty vedou v nadmořské výšce 2500 až 3000 m štěrbinami a po skalních pásech, traverzují vrcholy v závratných terénech, které by jinak byly přístupné pouze lezeckými cestami. V kombinaci s nezapomenutelnou atmosférou zdejších horských chatách se jedná o ideální letní ferratovou horskou akci.

Via delle Bocchette z Madonny di Campiglio (základní var.)

1. den: dopoledne sraz na místě - u dolní stanice lanovky. Východiskem bude městečko Madonna di Campiglio. Odtud využijeme lanovky do sedla Grosté a projdeme první část stezky - Sentiero Benini (Kamzičí rozsedlina) do sedla Bocca del Tuckett (2649 m). Následně přes sněhové pole sestoupíme k horské chatě rif. Tuckett (2271 m), kde strávíme první noc. (V případě společné cesty z Brna bude předpokládaný večerní odjezd.)

2. dne: nás čeká po snídani výstupu do sedla Bocca del Tuckett (2649 m) a dále kolem .věže Cima Brenta (3151 m) po druhé části Via delle Bocchette - Alte. Se svými žebříky a dlouhými policemi uprostřed vysokých stěn nás dovede až k další chatě - rif. Alimonta, kde strávíme druhou noc. Ferratou Oliva Detassis může dnes sestoupit nebo si ji necháme na další den.

3. den: začátek túry bude ovlivněn včerejší volbou sestupu - každopádně nás dnes čeká nejhezčí část Via delle Bochette - Centrale. Za sedlem Bocca d. Armi vznikají legendární fotky, které tuto stezku proslavili. Naše cesta povede dále kolem Campanille Basso do sedla Bocca d. Brenta a okruh zakončíme u chaty rif. Pedrotti (2491 m), kde bude prostor pro espresso a zasloužený zákusek. Dnes se ještě přesunume na chatu rif. Brentei (2182 m), kde strávíme třetí noc.

4. den: Z rif. Brentei absolvujeme poslední ferratový úsek na stezce SOSAT. Cestou dorazíme k chatě rif. Tuckett, kterou budeme znát z první noci. Odtud pak sestup po stejné cestě zpět k autům a návrat v nočních hodinách do ČR.

BRENTA trochu jinak

  • s východiskem u jezera Lago di Molveno
  • včetně výstupu na nejvyšší vrchol pohoří - Cima Tosa 3173 m
  • další úchvatné zákoutí mimo hlavní směry a ideální volba pro zájemce, kteří na Brentě již byli

1. den: ranní odjezd z ČR směrem do Itálie. Příjezd městečka Molveno u stejnojmenného jezera. Odtud ještě dnes vystoupáme k horské chatě rif. Selvata (1630 m), kde strávíme první noc.

2. den: začátek túry povede směrem k chatě rif. Pedrotti, kde budeme dnes spát. Přes zajištěnou cestu Felice Spellini se dostaneme do sedla Bocca d. Armi a následně projdeme nejhezčí část Via delle Bochette - Centrale. Zde vznikají legendární fotky, které tuto ferratovou stezku proslavili. Naše cesta povede dále kolem Campanille Basso do sedla Bocca d. Brenta a zpět k pro nás již známé chatě rif. Pedrotti (2491 m). Odpolední část programu bude (může) patřit kratšímu výstupu na Monte Daino s monumentálním výhledem na celý masiv Brenty a současně i jezero Lago di Molveno.

3. den: dnes nás bude čekat výstup na nejvyšší vrchol pohoří - Cimu Tosu (3173 m), zčásti zpestřený horolezeckým úsekem v II.stupni obtížnosti UIAA. Dále budeme pokračovat přes Sent. Brentari a Sent. dell'Ideale až k horské chatě rif.  XII Apostoli (2489 m). Cestou zdoláme několik sněhových polí a výstupů do sedel (dle aktuálních podmínek s nutností použít turistické mačky a cepín).

4. den: na poslední den nás čeká horská túra k chatě rif. Silvio Agostini, kde ještě využijeme ferratové vybavení. Dále pak sestoupíme zpět k jezeru Lago di Molveno a vydáme se na cestu do ČR. Návrat je plánován v nočních hodinách.

Podrobné informace:

Náročnost: střední (převýšení do 700 m/den, 5-6 h chůze/den), nejsou vyžadované předchozí zkušenosti z via ferrat a obtížnost zajištěných cest do stupně C

Vhodný termín: začátek června až konec září

Doprava: vlastní, s možností spolujízdy s horským průvodcem

Ubytování: vybrané horské chaty

Stravování: na horských chatách lze využít polopenzi (doporučuji), přes den pak z vlastních zásob

Základní cena: 5.200 Kč/os (při min. účasti 4 hostů)

Cena zahrnuje: horského průvodce s mezinárodní licencí UIMLA, který se Vám bude věnovat po celou dobu přechodu, náklady průvodce, zapůjčení ferratového vybavení (sedák, přilba a ferratová brzda) a turistických maček s cepínem.

Cena nezahrnuje: náklady na dopravu, 3x ubytování na horské chatě (slevy pro členy Alpenvereinu) a event. využití lanovky.

- spolujízda z/do Brna - cca 1600 Kč/os
- ubytování na chatě s polopenzí - cca 45-50 eur/os/noc

Doporučené vybavení: oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 35-45l), sluneční brýle, opalovací krém, čepice a rukavice, láhev na vodu, čelovku, osobní lékárničku a léky, fotoaparát, hygienickou vložku pro spaní na chatách - tzv. "bílou paní" nebo tenký spacák a cestovní doklady.

Ferratové vybavení, včetně turistických maček a cepínu je možné v rámci kurzu zapůjčit.

Podmínkou účasti je platné cestovní pojištění.

Rezervační formulář